Agjencia Zhurnal.mk.

OBSH: Numri i të infektuarve me coronavirus po bie, por jo edhe i të vdekurve

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të hënën se ndërsa numri i rasteve të reja me COVID-19 ka rënë në mënyrë të qëndrueshme për shtatë javë rresht, virusi vazhdon të përhapet dhe të vrasë njerëz në Afrikë, një rajon me pak ose aspak qasje në vaksina dhe trajtime.

Duke folur nga selia e agjencisë në Gjenevë, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se rënia e përgjithshme e rasteve të reja, më e gjata që nga fillimi i pandemisë, ishte sigurisht një lajm i mirëpritur, përcjell Telegrafi.

Por ai tha se vdekjet në përgjithësi nuk po binin aq shpejt dhe ranë vetëm pak javën e kaluar.

Tedros tha se rënia e rasteve maskon gjithashtu faktin se virusi vazhdon të përhapet dhe të vrasë në rajone të tilla si Afrika, e cila ka qasje të kufizuar në vaksina dhe trajtime të tilla si oksigjeni dhe pajisjet diagnostikuese.

Ai përmendi një studim të fundit në revistën mjekësore britanike The Lancet që tregon Afrikën me shkallën më të lartë të vdekshmërisë globale midis pacientëve me sëmundje kritike me COVID-19, pavarësisht se ka më pak raste të raportuara sesa shumica e rajoneve të tjera.

Tedros tha se provat e disponueshme sugjerojnë se variante të reja kanë rritur ndjeshëm transmetimin global, veçanërisht në zonat me norma të ulëta vaksinimi.

Rreziqet janë rritur për njerëzit që nuk janë të mbrojtur, e cila është shumica e popullsisë së botës, tha ai.

“Tani për tani, virusi po lëviz më shpejt sesa shpërndarja globale e vaksinave”.

Shefi i OBSH-së shprehu mirënjohjen e tij për udhëheqësit në samitin e G-7 javën e kaluar, të cilët premtuan 870 milionë doza vaksine përmes iniciativës globale të vaksinave të administruar nga OBSH, COVAX.

Ai tha se ndërsa ato donacione do të ishin një ndihmë e madhe, bota kishte nevojë për më shumë vaksina dhe më shpejt.

Tedros tha se për t’i dhënë fund pandemisë, qëllimi i përbashkët duhet të jetë vaksinimi të paktën 70% të popullsisë së botës në vitin e ardhshëm.

Kjo do të kërkojë 11 miliardë doza vaksine dhe “G-7 dhe G-20 mund ta bëjnë këtë të ndodhë”. /Telegrafi/

Related posts

SHBA po heton përfshirjen e Beogradit në sulmin terrorist! The Guardian: Serbia mund të ndëshkohet

Xh M

Gati 1.000 persona vdesin nga ethet tropikale në Bangladesh

Xh M

Dramë në Bratislavë, burri shtiu me armë nga dritarja e ndërtesës – raportohet për të vrarë dhe plagosur

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!