Agjencia Zhurnal.mk.

OBSh-ja: Shpërndarja e pabarabartë e vaksinave, një nga rreziqet më të mëdha epidemike globale

Sekretari i përgjithshëm i OBSh-së Tedros Adhanom Ghebreyesus duke folur për mundësitë e parandalimit të Covid  -19 ,tha se në disa vende me vaksina të mjaftueshme, fushata e vaksinimit ka pakësuar dukshëm rastet serioze dhe shkallën e vdekshmërisë. Sipas rezultateve fillestare të studimit, vaksina mund të frenojë përhapjen e virusit, por shpërndarja e pabarabartë e vaksinës mbetet një ndër rreziqet më të mëdha epidemike.

 

Ai vuri në dukje se vendet me të ardhura të mesme dhe të larta zënë 53% të popullsisë globale, por marrin 83% të vaksinave të botës. Ndërsa, vendet me të ardhura të ulëta zënë 47% të popullsisë globale, por kanë vetëm 17% të vaksinave në rang botëror.

Related posts

Coca Cola pa sheqer po ndryshon recetën tradicionale – Pija po vjen me shije krejtësisht të re

D V

Turqia kërkon të marrë rolin e ndërmjetësit me talebanët

N E

Sekuestrohet kokainë në një fermë në Holandë që kap vlerën e 195 milionë eurove, policia gjen edhe 11 milionë euro dhe armë

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More