Agjencia Zhurnal.mk.

OBSH-ja: Ndotja e ajrit në botë është edhe më rëndë sesa menduam

Ndotja e ajrit është edhe më e rrezikshme nga sa mendohej më parë, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), pasi ul nivelet maksimale të sigurta të ndotësve kryesorë, siç është dioksidi i azotit.

Rreth shtatë milionë njerëz vdesin para kohe çdo vit nga sëmundjet që lidhen me ndotjen e ajrit, thotë OBSH-ja.

Vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme vuajnë më shumë, për shkak të mbështetjes së tyre në karburantet fosile për zhvillimin ekonomik. OBSH e vendos ndotjen e ajrit në të njëjtin nivel me pirjen e duhanit dhe ushqimin e pashëndetshëm, raporton bbc.

Ajo po u kërkon 194 shteteve anëtare të saj që të ulin emetimet dhe të ndërmarrin veprime për ndryshimet klimatike, përpara samitit të COP26 në muajin nëntor.

Nuk është lajm për njerëzit që vuajnë nga problemet e zemrës dhe mushkërive që grimcat dhe gazrat toksike mund të dëmtojnë njerëzit në nivele shumë më të ulëta nga sa mendohej më parë.

Ndryshimet në udhëzimet nënkuptojnë se kufijtë ligjorë të Mbretërisë së Bashkuar për ndotësit më të dëmshëm tani janë katër herë më të larta se nivelet maksimale të rekomanduara nga OBSH-ja.

Problemi është se ndotja më e keqe – grimcat e vogla të cilat mund të thithen në mushkëri – është kaq tmerrësisht e vështirë për t’u ndalur.

Ndotja vjen nga shkarkimet e automjeteve dhe ngrohja qendrore e gazit. Por grimcat e dëmshme lëshohen gjithashtu në ajër në mënyra të tjera – ose formohen në ajër në reagim me kimikate të tjera.

Burimet e grimcave përfshijnë ngjyra, lëngje pastrimi dhe tretës. Shtoni gomave të veturës të veshura në rrugë, ose frenave – do të thotë që edhe makinat elektrike nuk mund të ofrojnë një zgjidhje perfekte.

Related posts

Numri i të vdekurve nga tërmeti i fuqishëm në Turqi shkon në më shumë se 500 – paralajmërohen pasgoditje të forta në orët dhe ditët në vijim

D V

Përkeqësimi i situatës së Kovid, mbyllen shkollat, dyqanet dhe restorantet në Rusi

N E

Amerika ia çel dyert Luginës, Escobar i pret deputetin Kamberi dhe tre liderë tjerë shqiptarë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More