Agjencia Zhurnal.mk.

OBSH: Deri më 1 dhjetor në Evropë mund të ketë 236 mijë vdekje të reja na Kovid-19

Organizata Botërore e Shëndetit e konsideron “të besueshëm” një parashikim, sipas të cilit nga tani deri më 1 dhjetor në Evropë mund të ketë mijëra vdekje të tjera për shkak të Covid.

Kjo u raportua nga një drejtor rajonal i agjencisë së OKB-së, duke folur për një parashikim të 236 mijë vdekjeve në tre muajt e ardhshëm, mes niveleve të vaksinimit dhe hezitimit në disa nga vendet më të varfra të kontinentit.

“Javën e kaluar, pati një rritje prej 11 për qind të numrit të vdekjeve në rajon, një parashikim i besueshëm pret që 236 000 vdekje në Evropë, deri më 1 dhjetor”, u tha gazetarëve në një konferencë drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge.

Numri global i sëmundjeve të shkaktuara nga koronavirusi u rrit mbi 216.4 milionë të hënën, ndërsa numri i vdekjeve u rrit në 4.5 milionë, sipas të dhënave të grumbulluara nga Universiteti Johns Hopkins.

SHBA kryeson botën me një total prej 38.8 milionë raste dhe 637 539 vdekje. Mesatarja ditore e rasteve të reja gjatë shtatë ditëve të fundit u rrit në 156 886 që nga e diela, me 20% nga dy javë më parë, sipas një gjurmuesi të New York Times. Mesatarja ditore për vdekjet u rrit në 1296 deri në 96% në dy javë, duke u prirur mbi 1000 për herë të parë që nga marsi, tregon gjurmuesi. Mesatarja ditore për shtrimet në spital u rrit në 100 319, duke u rritur 24% nga dy javë më parë.

Sipas të dhënave nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, numri i njerëzve që janë vaksinuar plotësisht u rrit në 173.5 milionë, ose 52.3% të popullsisë së përgjithshme të SHBA-së, ndërsa numri i njerëzve që kanë marrë të paktën një dozë vaksine arriti në 204.4 milionë, ose 61.6% të popullsisë së përgjithshme.

India ka numrin e dytë më të lartë të vdekjeve pas Shteteve të Bashkuara në 438 210 dhe është e treta sipas rasteve në 32.7 milionë, tregojnë të dhënat e JHU. Brazili ka numrin e dytë më të lartë të vdekjeve në 579 308 dhe ka 20.7 milionë raste. Në Evropë, Rusia ka 179 233 vdekje, e ndjekur nga Britania e Madhe me 132 760.

Related posts

Spanja shkon në zgjedhje të parakohshme parlamentare

Xh M

Rusia nis sulme të pazakonta ajrore gjatë ditës në Kiev

Xh M

Debutimi komercial i C919-ës

Xh M