Agjencia Zhurnal.mk.

OBRM-PDUKM: Na tregoni sa tatim është paguar për blerjen e “Soravias”

Shkup, 5 korrik – Qeveria e Kovaçevskit dhe institucionet nën kontrollin e tij, në vend që të heshtin, duhet të thonë nëse është paguar taksa e shitjes në Soravia dhe si është kryer transaksioni – tha sot përmes një reagimi, deputeti i OBRM-PDUKM-së Dragan Kovaçki.

“A mos vallë nipi i Ahmetit përveç që nuk ka paguar asnjë denarë për Soravinë, nuk ka paguar asnjë denarë në emër të tatimit në shitje? Sipas asaj që kanë publikuar mediat në hulumtimin e tyre, nuk është regjistruar asnjë transaksion në Maqedoni? Pra, Ahmeti duhet të thotë se si është bërë blerja dhe përmes cilës rregullore tatimore”, thotë Kovaçki.

Kovaçki shtoi se pretendimet e Ahmetit dhe të tjerëve se kjo qendër tregtare është në humbje e me borxhe, janë të rreme.

“Nga informacionet që disponojmë, mund të konstatohet se në dy vite qendra e biznesit Soravia ka realizuar një fitim afër 2 milionë euro. Dhe e gjithë kjo kur nuk përdoret plotësisht. Qendra e Biznesit Soravia është një objekt i madh që ka një hapësirë ​​të madhe të papërdorur. Prandaj, lind pyetja logjike, a do të gjenden si qiramarrës kompani të afërta me qeverinë apo ndoshta organet shtetërore”, thuhet më tej në reagimin e deputetit të OBRM-PDUKM-së.

Related posts

Rasti i Vanja Gjorçevskas, opinioni i tronditur, bëjnë apel për dënim maksimal

Xh M

Ferati: Ja kush qëndron pas protestave kundër paraleles shqipe në Çashkë

Xh M

Caktohet masa e paraburgimit për të dyshuarin kryesor për vrasje që ndodhet në arrati

Xh M