Agjencia Zhurnal.mk.

Njihuni me FAST-in, radioteleskopin e madh sa 30 fusha futbolli (Video)

FAST

#FAST#Radioteleskopi, ta themi me fjalë të thjeshta, është si radar që shihet në jetën e përditshme. Ai kryesisht merr sinjale radioje nga hapësira dhe rrezatim radiovalësh nga trupat qiellorë.❓Por ai e dini sa i madh është? Dhe si është arritur ndërtimi i një radioteleskopi kaq të madh? ❓Një tigan kaq i madh a mund të kthehet ne një "tenxhere me supë" pas shiut??🧐Le të njohim së bashku disa të dhëna interesante rreth FAST-it.

Posted by Radio Ejani on Sunday, October 24, 2021

Related posts

Thuhet se llambat e reja LED Philips zgjasin gati 50 vjet

D V

Norvegjia u kërkon “influencuesve” të nxjerrin në pah se cilat fotografi i kanë retushuar

D V

Whatsapp vijon me risitë, së shpejti vjen ‘Community’

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More