Agjencia Zhurnal.mk.

Njëri nga të arrestuarit për vrasjen e presidentit të Haitit ka qenë informator i DEA-s amerikane, thotë një zyrtar i agjencisë

Një nga burrat haitiano-amerikanë të arrestuar nën dyshimin për pjesëmarrje në vrasjen e presidentit të Haitit javën e kaluar kishte qenë informator i Administratës për luftimin e trafikut dhe shpërndarjes së drogës në SHBA, tha të hënën një zyrtar i DEA.

 

Autoritetet haitiane javën e kaluar arrestuan dy burra haitiano-amerikanë, Joseph Vincent, 55 vjeç dhe James Solages, 35 vjeç, dhe i akuzuan ata për pjesëmarrjen e tyre me 26 kolumbianë në sulmin fatal ndaj presidentit haitian Jovenel Moise.

Sidoqoftë, sipas Reuters, përcjell Telegrafi, zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti, nuk pranoi të tregonte se cili nga dy burrat kishte qenë informator.

“Një nga të dyshuarit për vrasjen e presidentit Jovenel Moise ishte një burim konfidencial i DEA”, citohet të ketë thënë zyrtari i DEA në një email, duke shtuar se i dyshuari kishte arritur deri tek DEA pas vrasjes dhe se ajo e nxiti atë të dorëzohej.

Megjithatë, siç ka shtuar ai, “këta individë nuk po vepronin në emër të DEA”.

Por siç është thënë më tej, i dyshuari nuk ishte një informator aktiv në kohën e vrasjes, tha një burim i zbatimit të ligjit.

Ndryshe, shkruajnë mediat e huaja, një amerikan i tretë haitian, Christian Emmanuel Sanon, u arrestua të dielën nga autoritetet haitiane, të cilët e akuzuan atë si një organizator i sulmit.

Ndërsa autoritetet e zbatimit të ligjit dhe agjencitë e inteligjencës amerikane po hetojnë se pse burrat haitiano-amerikanë mund të kenë marrë pjesë në atentat.

Related posts

Banorët e Hong Kongut i japin lamtumirën restorantit ikonik

Xh M

Rreth180,000 fëmijë janë abuzuar seksualisht gjatë 3 viteve

N E

Gazetari rus që fitoi Çmimin Nobel për Paqe: ‘Kjo shkon për Anna Politkovskaya’ dhe kolegë të tjerë që vdiqën për të mbrojtur lirinë e shprehjes

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More