Agjencia Zhurnal.mk.

Njëmbëdhjetë alpinistë vdiqën nga shpërthimi i vullkanit, vazhdon kërkimi për të tjerët

Njëmbëdhjetë alpinistë janë gjetur të vdekur pranë kraterit të vullkanit Marapi të Indonezisë pasi shpërtheu gjatë fundjavës.

Tre persona u shpëtuan, ndërsa kërkimet për 12 të tjerë të zhdukur u pezulluan sot për shkak të një shpërthimi të vogël.

Kishte 75 alpinistë në zonë në kohën e shpërthimit, por shumica u evakuuan.

Marapi, një nga 127 vullkanet aktive në Indonezi, hodhi hirin deri në tri kilometra në ajër të dielën.

“Tre personat e shpëtuar, të cilët u gjetën gjithashtu pranë kraterit, kishin djegie”, deklaroi Abdul Malik, kreu i Agjencisë së Kërkimit dhe Shpëtimit.

Dyzet e nëntë alpinistë u evakuuan nga zona më herët, shumë prej të cilëve gjithashtu pësuan djegie.

Related posts

Atletico Madridi nuk përjashton largimin e yjeve të mëdhenj në verë

D V

Gravesen: Zidane më tha se janë vetëm tre skuadra që ai do të drejtonte

D V

Van Dijk po ‘çmendet’ nga dy bashkëlojtarët e Liverpoolit që vazhdojnë të tallen me të, duke ia përmendur fjalët e Messit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy