Agjencia Zhurnal.mk.

Një yll në ngritje në Partinë Republikane – Ron DeSantis mund t’ia prish planet për presidencialet Donald Trumpit

Të gjithë e dinë që Donald Trump është “mbreti” i Partisë Republikane. Ajo që është interesante, megjithatë, është se gjatë vitit të fundit apo më shumë, një trashëgimtar i atij froni është shfaqur mjaft qartë. Emri i tij është Ron DeSantis.

 

Provat e fundit të ngritjes së Ronit – puna ditore e të cilit është si guvernator i Floridas – erdhën gjatë fundjavës në mbledhjen e Dallasit të Konferencës Konservatore të Veprimit Politik.

CPAC bëri dy sondazhe: Një me ish-presidentin Donald Trump të përfshirë dhe një pa të, transmeton Telegrafi.

Në të parën, Trump shkatërroi me 70 për qind, e cila, nëse e keni ndjekur politikën amerikane gjatë së kaluarës, le të themi, pesë vjet, nuk do t’ju befasojë. DeSantis doli i dyti me 21 për qind, shkruan cnn.

Në sondazhin e dytë – pa Trumpin – DeSantis mori 68 për qind të votave. Ish-Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo doli i dyti me 5 për qind i ndjekur nga Donald Trump Jr. dhe senatori i Texasit, Ted Cruz me 4 për qind dhe guvernatori i Dakotës Jugore, Kristi Noem me 3 për qind.

CNN raporton se ky është një sondazh prej 1.500 pjesëmarrësish në CPAC. Nuk është një sondazh në asnjë kuptim tradicional – dhe duhet të shihet si çdo lloj testi i Partisë Republikane.

DeSantis duhet të fitojë një mandat të dytë në vitin 2022 nëse dëshiron të shkojë në një garë të mundshme të vitit 2024 me vrull. Ai mblodhi gati gjashtë milionë dollarë në muajin qershor dhe ka mbledhur 27 milionë dollarë për fushatën e vitit 2022 që nga muaji prill.

Kandidatë të tjerë të mundshëm për vitin 2024 po marrin vëmendjen e mbështetjes së DeSantis – dhe punojnë në mënyrë aktive për ta minuar atë.

Related posts

Mediat italiane: 128 emigrantë në rrezik mbytje në Mesdheun qendror

Redaksia

BE dhe AstraZeneca marrëveshje për 200 mln doza vaksinash

N E

Hetuesi i OBSH: Kovid-19 doli nga laboratori

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More