Agjencia Zhurnal.mk.

Një variant edhe më i rëndë i Kovid-19 ka filluar të përhapet në botë

Një variant i ri dhe më i ‘egër’ i koronavirusit po qarkullon në 30 vende, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar.

 

Mjekët paralajmërojnë se Lambda mund të jetë edhe më infektues dhe vdekjeprurës sesa Delta.

Origjina e mutacionit të radhës, është Peruja.

Ministri i Shëndetësisë atje tha se vendi i tij po regjistron tani nivelin ndoshta më të lartë të vdekshmërisë në botë.

Kërkuesit kilianë sakaq kanë zbuluar se ky variant mund të jetë rezistent ndaj vaksinave të Covid-19.

“Të dhënat tona tregojnë për të parën herë se mutacioni i pranishëm në proteinën spike të variantit Lambda, arrin t`i shpëtojë antitrupave dhe mund të ketë infektueshmëri të shtuar”, thuhet ne studimin e tyre.

I njohur ndryshe si C.37, Lambda u pikas për herë të parë ne Peru vitin e kaluar, por tani mutacioni ka marrë një hov shqetësues.

Related posts

Ukraina i’a kthen sulmin Rusisë, goditet me raketë aeroporti rus

Z.H

Komunikata: Përpjekjet 100-vjeçare të PKK-së kanë çelur rrugën e drejtë për rilindjen e kombit kinez

Z.H

S`ka embargo ndaj naftës ruse, dështojnë bisedimet e BE-së: Bllokon Hungaria!

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More