Agjencia Zhurnal.mk.

Një spirale fluturuese misterioze është parë në qiell gjatë natës mbi Havai

Në fund të janarit të këtij viti, një spirale fantazmë e kaltër u shfaq në qiell mbi Havai.

Edhe pse ky fenomen i ngjan një skene nga filmat fantastiko-shkencorë, ku alienët krijojnë një lloj “dere hapësinore” për të arritur në Tokë ose që tregon një hendek midis universeve paralele, pra ka të ngjarë të lidhet me lëshimin e satelitit të Space X.

Observatori Kombëtar Astronomik i Japonisë, vuri re këtë spirale misterioze më 18 janar, menjëherë pasi SpaceX lëshoi ​​një raketë Falcon 9, që mbante një satelit të madh ushtarak.

Astronomi Ichi Tanaka ishte i angazhuar në disa kërkime të tjera atë mbrëmje, dhe nuk e vuri re fillimisht formimin e kësaj forme të çuditshme përballë “hundës” së teleskopit Subaru, derisa dikush i dërgoi një pamje nga YouTube.

Reklama

“Kur hapa ‘Slackun’, pashë videon. Më dukej e mrekullueshme”, tha Tanaka për The Guardian.

Observatori më pas ndau një foto të kësaj vorbulle në Twitter, dhe publikoi një video të formimit spirale që fluturonte mbi vullkanin Mauna Kea dhe më pas u shpërnda.

“Kamera e yllit Subaru-Asahi kapi një spirale misterioze fluturuese mbi Maunakea, Havai. Spiralja duket se ka lidhje me lëshimin e një sateliti të ri SpaceX”, shkroi teleskopi Subaru në Twitter.

Ende nuk ka një konfirmim zyrtar se bëhet fjalë për një lëshim satelitor, por të gjitha çojnë në atë drejtim. Domethënë, kjo nuk është hera e parë që një formë e tillë formohet mbi kokat tona pas lëshimit të SpaceX.

Një fenomen i ngjashëm u vërejt në qershor 2022 mbi Queenstown, Zelandë të Re, gjithashtu pas nisjes në Florida të një rakete.

Related posts

Cntraveler rendit Kosovën në listën e vendeve më të mira që duhen vizituar në vitin 2024

D V

Mos rrini me kolegët që ju mbushin negativitet

D V

Mund ta keni përdorur gabimisht kulluesen gjatë gjithë kohës

D V