Agjencia Zhurnal.mk.

Një shitës amerikan i veturave përpiqet të ngritë dyfish çmimin e Nissan Z Proto 2023

Një shitës i veturave të reja në SHBA është kritikuar në internet për përpjekjen për të ngarkuar një tarifë të “rregullimit të tregut” prej pak më shumë se 60,000 eurove – në krye të RRP prej 53,178 eurove – për një Nissan Z Proto, duke dyfishuar në mënyrë efektive çmimin e makinës sportive me botim të kufizuar.

Tarifat e rregullimit të tregut – ose tarifat e fryra të dërgesës së tregtarëve – aplikohen nga shitësit e veturave të reja për modelet që kanë mungesë të furnizimit, por kërkesa të larta.

2023 Nissan Z Proto: US dealer tries to charge double the price

Pavarësisht se si quhet, është një përpjekje për të maksimizuar fitimin në automjetet e rralla ose të kufizuara.

Skandali u raportua fillimisht nga Carscoops pasi një tifoz i Nissan dhe blerësi potencial Dustin Mckeehan – anëtar i grupit të fansave të ‘The New Nissan Z’ në Facebook – ngarkoi një foto të fletës së çmimeve të shfaqur në një makinë në një përfaqësi të Nissan në Carrollton, Georgia.

Sipas postimit të Mckeehan, tregtari aplikoi një tarifë rregullimi të tregut prej pak më shumë se 60,000 eurove për Nissan Z, duke e ngritur çmimin e e blerjes në 130,460 euro.

Related posts

Milani e mbyll vitin financiar me fitim neto dhe të ardhura rekord

D V

“Nuk synuam të katër trofetë”, Guardiola justifikon veten pas eliminimit nga Carabao Cup

D V

Montella: Dua t’i sjell lumturi të gjithë Turqisë me ekipin kombëtar

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!