Agjencia Zhurnal.mk.

Një rregullator antimonopol i BE-së do ta padisë Fejbukun

Trupi rregullator antimonopol i BE-së përgatit padi kundër Fejsnuk Meta për shkak të përdorimit të të dhënave të shfrytëzuesve, deklaruan për Politiko burime të njoftuara me këtë çështje.

 

Komisioni Evropian, i cili mund të shqiptojë gjoba deri 10 për qind nga qarkullimi global i subjektit afarist për shkeljen e rregullave antimonopol, dhe kompanisë Meta, refuzuan që t’i komentojnë akuzat e burimeve anonime.

Në qershor të vitit të kaluar Komisioni filloi hetim për këtë rrjet social, ndërsa ditën e njëjtë hetim ngriti edhe agjencia britanike për konkurrencë.

Në vitin 2016, kompania Fejsbuk Meta lansoi shpallje të besueshme të quajtura Facebook Market place për blerjen dhe shitjen e sendeve në 70 vende.

Related posts

Pekin, zhvillohet Forumi Ndërkombëtar i të Dhënave të Mëdha për Zhvillimin e Vazhdueshëm 2022

Z.H

Shqetësim në SHBA për variantin e ri të coronavirusit

D V

Toqaev: Hendeku mes të pasurve dhe të varfërve shkaktoi protestat vdekjeprurëse

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More