Agjencia Zhurnal.mk.

Një recetë për tiramisu me dredhëza që përgatitet shpejt dhe nuk mbetet asgjë në pjatë

Ju pëlqen tiramisu? A e prisni me padurim sezonin e dredhëzave çdo vit? Atëherë është koha për të kombinuar këto dy kënaqësi në një ëmbëlsirë të shijshme që do të zhduket nga tryeza në çast.


Përbërësit për tiramisu me dredhëza:

300 gr biskota

200 gr dredhëza

70 gr sheqer pluhur

300 gr mascarpone

2 dl krem ​​i ëmbël

3 dl kafe e zezë

1 dl rum


Përgatitja: Pastroni, lani dhe prisni dredhëzat në feta të holla. Rrihni ajkën e ëmbël në kremin e rrahur. Maskarponen e rrahim me mikser dhe i shtojmë sheqer dhe më pas e përziejmë edhe pak. Më pas përzieni kremin e rrahur në mascarpone me dorë. Përgatitni një enë drejtkëndëshe sipas dëshirës tuaj (rezistuese ndaj zjarrit, qeramike…) në të cilën do të radhisni përbërësit.

Përzieni kafen dhe rumin. Në fund të pjatës vendosni një shtresë biskota, të cilat më parë i keni zhytur shkurt nga secila anë në përzierjen e kafesë dhe rumit.

Më pas mbi të përhapin gjysmën e kremit te maskarpones dhe kremit të rrahur. Në atë shtresë vendosni dredhëzat e prera. Më pas një shtresë tjetër biskotash e ndjekur nga gjysma e dytë e kremit. Në fund, mbi tiramisu mund të spërkatni pak pluhur kakaoje ose të grini pak çokollatë të zezë, por mund ta shërbeni edhe pa këtë shtesë.

Related posts

Tavë me presh, salmon dhe patate

D V

Tavë kremoze me presh dhe djathë të shkrirë

D V

Byrek i shijshëm me spinaq

D V