Agjencia Zhurnal.mk.

Një kthesë radikale në Opel: Kjo është Astra e re

Siç pritej, pas premierës së Peugeot të 308, ishte radha e Opel dhe Astra-s së saj.

 

E montuar në të njëjtën platformë EMP2, Astra nuk është teknologjikisht shumë e ndryshme nga binjaku Stellantis (308), kështu që kryesisht do të kërkojë vendin e tij në treg me një performancë tjetër bazuar në përvojën vizuale.

Të gjithë ende e kujtojmë momentin kur doli Astra dhe se sa popullaritet kishte.

Astra e re mbart një pamje të re të njohur të theksuar nga një maskë speciale dhe dritat LED.

Sidoqoftë, në pjesën e pasme, një mbishkrim i vendosur në qendër dhe dritat e vizatuara horizontale lidhen shumë me pjesën tjetër të ‘lojës’.

Nën “kapak”, oferta fillon me një motor 1.2 me tre cilindra me 110 dhe 130 kuaj/fuqi.

Oferta përfshin gjithashtu një motor me naftë, një zgjedhje e njohur me 130 kuaj/fuqi.

Të gjithë vijnë standard me një transmision manual me gjashtë shpejtësi, dhe një automatik me tetë shpejtësi ofrohet si një opsion.

Një risi në ofertë është përfshirja e hibrideve plug-in. Vijnë modele me benzinë me motor ​​1.6 turbo me 150 kuaj/fuqi dhe një motor elektrik prej 110 kuaj/fuqi.

Një version më i fuqishëm 225 kuaj/fuqi është gjithashtu i disponueshëm ndërkohë që bateria ka një kapacitet prej 12.4 kWh dhe një distancë prej 50 km.

Astra e re është vetëm 4 mm më e gjatë se paraardhësi i saj dhe ka një gjatësi prej 4.374 m, por në të njëjtën kohë është 51 mm më e gjerë (1860 mm) dhe 15 mm më e ulët (1470 mm).

Distanca midis akseve është rritur gjithashtu, me 13 mm, në 2675 mm.

Siç pritej, ka më shumë hapësirë ​​brenda, bagazhi është rritur në 422 litra. Lajmi më i madh është kabina, e cila është digjitalizuar.

Ajo përbëhet nga një panel instrumentesh 10 inç dhe një ekran po aq i madh i informacionit dhe argëtimit.

Dizajni i timonit dhe levës së transmetimit automatik është plotësisht i ri.

Çmimet nuk dihen, dhe shitjet fillojnë në vjeshtë me dërgesat që fillojnë në janar të vitit të ardhshëm.

Kujtojmë që kjo është Astra e fundit e disponueshme me motorë klasikë, pasi Opel kalon në elekstrike në vitin 2028. 

Related posts

Mercedes prezanton konceptin EQG – versionin elektrik të G Class

D V

Ka një fushë plot me Porsche të braktisur në Kaliforni, cilën do të “shpëtonit” së pari?

D V

Kjo është Audi më e shpejtë në botë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More