Agjencia Zhurnal.mk.

Një kanal në Amsterdam tanimë ka një urë të shtypur 3D

Një urë këmbësorësh e gjatë rreth 12 metra dhe e shtypur në 3D është projektuar nga Joris Laarman dhe e ndërtuar nga kompania holandeze e robotikës MX3D.

 

Kjo urë, sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, është hapur për qarkullim në Amsterdam gjashtë vjet pas fillimit të projektit.

Ura, e cila ishte fabrikuar nga shufra çeliku inox nga krahët robotikë me gjashtë boshte, të pajisura me pajisje saldimi, shtrihet në Oudezijds Achterburgwal në Amsterdam.

Siç bëhet e ditur, për strukturën janë përdorur 4,500 kilogramë çelik, i cili u shtyp në 3D nga robotët në një fabrikë për një periudhë prej gjashtë muajsh përpara se të ishte vendosur në pozicion mbi kanalin këtë vit.

Forma e saj e lakuar në formë S dhe parmakët janë projektuar duke përdorur softuerin e modelimit parametrik.

Ekipi pas urës pretendoi se teknika tregoi se si teknologjia e printimit 3D mund të çojë në struktura më efikase, duke përdorur më pak material.

Related posts

Snapchat regjistroi rritjen më të lartë, tani ka 293 milionë përdorues

D V

Telefoni inteligjent Honor 50 vjen këtë tetor edhe në Evropë

Z H

iPad Mini i ridizenjuar pritet në vjeshtë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More