Agjencia Zhurnal.mk.

Një ish-punonjëse e TikTok paditi kompaninë për shkaktimin e traumës psikologjike

Një ish-punonjëse e TikTok paditi kompaninë sepse shëndeti i saj mendor nuk ishte i mbrojtur për shkak të ekspozimit të vazhdueshëm ndaj videove traumatike.

 

Candie Frazier tha se ajo kalonte 12 orë në ditë duke shqyrtuar postimet që përshkruanin skena të dhunshme ose eksplicite. Ndër të tjera, ajo u ndesh edhe me raste të përdhunimeve të fëmijëve dhe kafshëve, gjenocidit, kanibalizmit dhe të shtënave me armë zjarri.

Ajo gjithashtu deklaroi se vuan nga trauma mendore si ankthi, depresioni dhe PTSD (Çrregullimi i stresit post-traumatik).

Përveç TikTok, Feizer paditi edhe kompaninë mëmë Bytedance, e cila është një gjigant teknologjik kinez.

Nga ana tjetër, TikTok pretendon se ata përpiqen të promovojnë një mjedis të këndshëm pune.

Për të mbrojtur përdoruesit, ata kanë punësuar mijëra moderatorë për të filtruar videot dhe profilet që shkelin politikat e përdorimit. Ata thanë se akuza është e pasaktë dhe se nuk e kanë zbatuar këtë mënyrë pune.

Related posts

Apple zbulon aplikacionet dhe lojërat më të shkarkuara iOS të vitit 2021 në SHBA

D V

iPhone 13 dhe iPhone 13 Pro kanë mbështetje të dyfishtë eSIM

D V

Facebook heq më shumë se 3,000 profile dhe 190 milionë lajme të rreme në lidhje me coronavirusin dhe vaksinat

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More