Agjencia Zhurnal.mk.

Një bime i duhen vetëm gjashtë orë për të pastruar ajrin në dhomë, madje neutralizon edhe tymin e duhanit

Bima që ndihmon në eliminimin e irrituesve të vegjël si tenjat dhe mykun, është ideale për njerëzit që vuajnë nga alergjitë

Në mënyrë që ajri në dhomën ku jetojmë të jetë më cilësor, është e rëndësishme që dhomat të ajrosen dy deri në tri herë në ditë. Megjithatë, ka diçka tjetër që mund të bëjmë për të qëndruar të shëndetshëm.

Disa lloje bimësh mund të na ndihmojnë të pastrojmë ajrin në banesë, disa edhe në vetëm gjashtë orë.

Ky është rasti me bimën që njerëzit e quajnë zambaku jeshil, ose klorofitum, transmeton Telegrafi.

Ajo neutralizon në mënyrë shumë efektive substancat e dëmshme për trupin e njeriut, të tilla si fenoli, benzeni, formaldehidi dhe të tjera, të cilat emetohen në sasi të mëdha nga materialet moderne të mbarimit dhe mobiliet prej kompensate.

Disa studime kanë treguar se klorofitumi mund të largojë deri në 90 për qind të toksinave nga ajri në dhomën në të cilën ndodhet brenda 24 orëve.

Prandaj, është veçanërisht i përshtatshëm për apartamente të vendosura në zona me ndotje më të lartë.

Ai gjithashtu neutralizon tymin e duhanit dhe ndihmon në eliminimin e irrituesve të vegjël si merimangat e pluhurit dhe mykun, duke e bërë atë ideal për ata që vuajnë nga alergjitë.

Edhe pse i pëlqen ajri i lagësht, vetë klorofitumi rrit lagështinë në dhomë. Kur uji arrin te gjethet, ai avullon prej tyre në ajër, duke e bërë atë të lagësht.

Si të kujdeseni për zambakun jeshil?

Chlorophytum mund të gjendet në shumë familje dhe popullariteti i tij është për shkak të modestisë dhe thjeshtësisë. Për shkak të qëndrueshmërisë së tij, rekomandohet për fillestarët që sapo kanë filluar të rritin bimë të brendshme.

Në pranverë dhe verë ujitet me bollëk, nëse është e nevojshme dhe çdo ditë nëse toka thahet shpejt dhe herë pas here duhet spërkatur me një solucion të butë pleh. Në dimër, ujitja reduktohet në një herë në javë. Për të përparuar më mirë, praktikoni të bëni spërkatje me ujë të vakët një herë në muaj për të hequr pluhurin nga sipërfaqja e gjetheve. 

Related posts

Pse njerëzit merren me thashetheme?

D V

Pesë gjërat që nuk duhet t’i postoni kurrë në Facebook

D V

Amerikanët rikthehen në Hënë, zbarkon me sukses anija kozmike “Odysseus”

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy