Agjencia Zhurnal.mk.

Një arsye pse duhet të hani çokollatë çdo ditë

Çokollata kur konsumohet në sasi dhe orë të caktuara gjatë ditës mund të ndihmojë në djegien e dhjamit të trupit dhe uljen e niveleve të sheqerit në gjak. Një studim, me pjesëmarrëse gra, tregoi se konsumi i çokollatës në mëngjes ose mbrëmje mund të ndikojë tek uria.

 

Nëse konsumohej në mëngjes shoqërohej me djegie më të mirë të dhjamit dhe ulje të niveleve të glukozës në gjak. “Pjesëmarrësit nuk shtuan peshë pavarësisht marrjes më të lartë të kalorive.

Gjetjet tona tregojnë se çokollata zvogëloi marrjen e energjisë në çdo kohë, në përputhje me uljen e theksuar të urisë, oreksit dhe dëshirave për ëmbëlsira që janë shfaqur në studimet e mëparshme,” u shprehën studiuesit.

Related posts

Rrushi i thatë është i shkëlqyeshëm për diabetikët dhe mund të ulë nivelin e sheqerit në gjak me 23 për qind

D V

4 simptomat e ciklit menstrual që nuk duhen injoruar

D V

Le të pinë një filxhan çaj çdo natë para gjumit: Kamomili është shumë i shëndetshëm për stomakun e një fëmije

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More