Agjencia Zhurnal.mk.

Nikollov: Duhen masa të domosdoshme për të parandaluar përhapjen e llojit delta

Shkup, 6 korrik – Kryetari i Komisioni për Shëndetësi në OBRM-PDUKM, Igor Nikollov sot tha se të domosdoshme janë masat në mënyrë që të parandalohet përhapja e llojit delta të coronavirusit.

 

Ai tha se po ashtu në Maqedoni duhet të përshpejtohet procesi i vaksinimit të popullatës me vaksinë kundër coronavirusit.

“Dje gjatë mbledhjes së Komisionit për Sëmundje Ngjitëse nuk u mirata asnjë masë. Të gjithë jemi dëshmitarë se diskotekat punojnë deri në maksimum me shumë persona. Un do t’i propozoja KSI-së të profesionalizohet dhe aty të përfshihen ekspertë nga universitetet dhe Fakultetet e Mjekësive në Maqedoni për shkak se kemi më shumë se një. Natyrisht duhet të përfshihen institucionet që punojnë me këtë problematikë. Shumë e rëndësishme është të përshpejtohet procesi i vaksinimit”, thotë Nikollov.

Ai shtoi se po ashtu duhet të zbatohen masa në kufi në mënyrë që të parandalohet vala e re.

Related posts

Zaev i konfirmon zgjedhjet për më 17 tetor, grafa etnike në letërnjoftime e pamundur

Z H

LSM kërkon rritje të pagave përndryshe do të rritet varfëria

Z H

Mexhiti: Vota për BDI-në nuk është votë për të mposhtur të tjerët, kur fitojmë ne fitojnë edhe ata

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More