Agjencia Zhurnal.mk.

Ngrohja globale ka të ngjarë të “thyejë kufirin” prej 1,5 gradë Celsius për herë të parë

Shkup, 17 maj – Bota jonë ka të ngjarë të thyejë një kufi të temperaturës për herë të parë gjatë viteve të ardhshme, parashikojnë shkencëtarët.

Studiuesit thonë se tani ka një shans 66% që të kalojmë pragun e ngrohjes globale prej 1,5 gradë nga tani deri në vitin 2027, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Shanset po rriten për shkak të emetimeve nga aktivitetet njerëzore dhe një ndryshimi në modelet e motit që pritet këtë verë.

Nëse bota e kalon kufirin, shkencëtarët theksojnë se shkelja, megjithëse shqetësuese, ka të ngjarë të jetë e përkohshme.

Arritja e “pragut” do të thotë se bota është 1.5C më e ngrohtë se sa ishte gjatë gjysmës së dytë të shekullit të 19-të, përpara se emetimet e karburanteve fosile nga industrializimi të fillonin me të vërtetë të rriteshin.

Dhe thyerja e kufirit qoftë edhe për vetëm një vit është një shenjë shqetësuese se ngrohja po përshpejtohet dhe nuk po ngadalësohet.

Shifra 1.5 C është bërë një simbol i negociatave globale për ndryshimet klimatike.

Vendet ranë dakord të “ndjekin përpjekjet” për të kufizuar rritjen e temperaturës globale në 1.5C sipas marrëveshjes së Parisit të vitit 2015.

Shkuarja mbi 1.5C çdo vit për një ose dy dekada do të shihte ndikime shumë më të mëdha të ngrohjes, të tilla si valë të nxehta më të gjata, stuhi më intensive dhe zjarre.

Por kalimi i nivelit në një nga vitet e ardhshme nuk do të thotë se kufiri i Parisit ishte “thyer”.

Shkencëtarët thonë se ka ende kohë për të kufizuar ngrohjen globale duke ulur ndjeshëm emetimet. 

Related posts

Rritet në 15.899 numri i të vrarëve nga sulmet izraelite në Gaza

Xh M

Akuzohet se ka shërbyer si agjent i Kubës, arrestohet ish-ambasadori amerikan në Florida

Xh M

Forcat izraelite bastisin shtëpinë e imamit të Xhamisë Al-Aksa, i vendoset ndalim ndërkombëtar i udhëtimit

Xh M