Agjencia Zhurnal.mk.

Ngordh panda gjigante në Tajvan

Një panda gjigante të cilën Kina ia kishte dhuruar Tajvanit në vitin 2008 ka ngordhur pasi ishte sëmurë, ka thënë kopshti zoologjik i Taipeit.

 

Tuan Tuan dhe partneri i tij i mbarështimit Yuan Yuan iu dhanë Tajvanit kur marrëdhëniet me Kinën ishin më të përzemërta. Por marrëdhëniet janë përkeqësuar që atëherë, me Pekinin, i cili prej kohësh e ka konsideruar Tajvanin si një provincë të shkëputur, duke u bërë më luftarak.

Kopshti zoologjik vuri re për herë të parë se Tuan Tuan ishte i sëmurë në gusht. Ndërsa dy arinjtë u dhuruan gjatë një periudhe marrëdhëniesh më të ngrohta midis fqinjëve, emrat e tyre të kombinuar në fakt do të thonë “ribashkim” ose “unitet”.

Kina ka përdorur pandat e saj për të ndihmuar në nxitjen e lidhjeve diplomatike me vendet për më shumë se gjysmë shekulli dhe i jep hua panda vetëm kopshteve zoologjike të huaja, të cilat zakonisht duhet të kthejnë çdo pasardhës brenda pak viteve nga lindja e tyre për t’u bashkuar me programin e mbarështimit të vendit.

Related posts

Zëri zbulon tradhtinë

Lea Muslija

10 këshilla të thjeshta që ju ndihmojnë në jetë

Xh M

Si të mbani mend çdo gjë që mësoni

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More