Agjencia Zhurnal.mk.

Nga ushtrimet e shumta e deri te leximi i Kur’anit – përditshmëria e influencuesit mizogjen Andrew Tate në burgun rumun

Ndërsa Andrew Tate po lëngon në një burg rumun të akuzuar për trafik seksual, ai po mban një rutinë të rregullt ushtrimesh, meditimi dhe lutjesh.

Ai gjithashtu po u mëson ‘studentëve’ nga distanca nëpërmjet ‘platformës së tij të të mësuarit’ e quajtur ‘The Real World’, dhe po u përgjigjet qindra letrave që merr çdo ditë, pretendon ai, shkruan DailyMail.

Ndjekësit besnikë të Tate – të përbërë kryesisht nga të rinj – paguajnë 49,99 dollarë (47.27 euro) në muaj për të hyrë në grupet e bisedave në komunitet dhe mësimet ‘hap pas hapi’ që Tate po krijon tani pas hekurave.

Tate, 36 vjeç, ndau me ta një pasqyrë të rutinës së tij të përditshme sot, ndërsa në të njëjtën kohë qortoi fansat që ai beson se po mbeten prapa dhe nuk bëjnë përpjekje të mjaftueshme në jetën e tyre.

“Nëse ditët e mia në këtë qeli janë më produktive se tuajat, ju duhet të zemëroheni me veten”, tha ai. “Do të thotë se po dështoni”.

“Si do të arrini ndonjëherë madhështinë kur nuk ia kaloni as një burri në një qeli burgu? Punoni më shumë. Ju nuk mund të përballoni të dështoni më”.

Tate tha se pavarësisht ‘lirisë së tij jashtëzakonisht të kufizuar të veprimit’, ai kryen 500 ‘squats’ dhe 500 pompa çdo ditë.

“Unë praktikoj teknikën time të putrave të tigrit. Eci 10 kilometra. Shkruaj dhe plotësoj mësimet për studentët brenda platformës ‘The Real World’. Lexoj dhe u përgjigjem 100 letrave”, shtoi ai.

“Lutem, lexoj Kuranin tim. Dhe pastaj filloni ditën time të meditimit të rreptë të gjatë. Ju keni të gjithë lirinë tuaj të lëvizjes. Ju keni informacion dhe akses të pakufizuar në majë të gishtave”.

Tate ka grumbulluar mijëra ndjekës, të cilët i qëndrojnë pranë ndërsa autoritetet rumune hetojnë akuzat për trafikim dhe përdhunim.

Ai pretendon se ka rreth 200,000 klientë që paguajnë përmes platformës së tij ‘The Real World’.

Me 49,99 dollarë (47.27 euro) në muaj – biznesi do të sillte 96 milionë funte (108 milionë euro) të hyra në vit nëse ai ka aq klientë sa pretendon.

Për të mbrojtur anonimitetin e tyre, anëtarët i referohen vetes si ‘G’ dhe Tate si ‘Top G’ – dhe shumë ndajnë histori dëshpërimi, duke kërkuar të fitojnë para në mënyrë të shpejtë për të mbuluar shpenzimet mjekësore ose për t’i dhënë fund cikleve të pagave të jetesës.

Por ka të tjerë të tërhequr nga grupi për retorikën përçarëse të Tate për arratisjen nga ‘matrica’ dhe pikëpamjet e tij mizogjene.

Tate dhe vëllai i tij më i vogël Tristan mbahen në paraburgim që nga 29 dhjetori, kur u arrestuan nën akuzat për përdhunim, trafikim njerëzor dhe krijimin e një grupi të krimit të organizuar.

Ata po mbahen së bashku me Luana Radu, 32 vjeçe – një ish-oficere policie në Bukuresht – dhe Georgiana Naghel, 28 vjeçe – një modele që besohet të ketë lidhje me Tate për gati një vit. Dy modelet mbahen në arrest shtëpie.

Vëllezërit Tate kanë kërkuar vazhdimisht të lirohen nga burgu në pritje të hetimeve të mëtejshme, por, deri më tani, gjykatat rumune i kanë mbajtur ata në paraburgim.

Një gjykatës dha një zgjatje të mëtejshme 30-ditore të urdhrit të paraburgimit në fillim të kësaj jave mes shqetësimeve se ai është shumë i rrezikshëm për t’u liruar.

Tate pretendon se ai “mbahet në paraburgim me qëllim që ata ta sëmurin mendërisht” dhe pretendoi se ndalimi i tij ishte pjesë e një mashtrimi për ta bërë atë “të dorëzohej”.

Prokurorët mund të kërkojnë nga gjykatat zgjatjen e paraburgimit të të dyshuarve deri në 180 ditë.

Ndërkohë që Tate mban pafajësinë e tij, prokurorët rumunë DIICOT thanë në një deklaratë se kishin identifikuar gjashtë viktima në rastin e trafikimit të qenieve njerëzore. Asnjë akuzë nuk është ngritur.

Ata pretendojnë se viktimat e supozuara u mbajtën nën mbikëqyrje të vazhdueshme kundër vullnetit të tyre në kasafortën e armatosur pranë Bukureshtit dhe u detyruan të bënin përmbajtje pornografike për t’u shpërndarë në internet.

Policia pretendon se gratë janë shfrytëzuar seksualisht, dhunuar fizikisht dhe detyruar mendërisht (‘përmes frikësimit, […] kontrollit dhe thirrjes së borxheve të supozuara’) nga anëtarët e grupit për përfitime financiare.

Prokurorët thonë se rekrutuan viktima duke i joshur dhe duke thënë në mënyrë të rreme se donin të martoheshin me ta ose të kishin një lidhje. 

Related posts

2 Ton publikon videoklipin e këngës “Gotat nalt”

D V

Soni Malaj mahnit me fizikun atraktiv, ndërsa publikon imazhe në bikini

D V

Liam Payne dhe Kate Cassidy rikthehen sërish bashkë

D V