Agjencia Zhurnal.mk.

Nga stresi te yndyra e tepërt – pesë gjërat që e bëjnë jashtëqitjen të verdhë dhe kur duhet të shqetësoheni

Kur mendoni për jashtëqitjen, ngjyra kafe është ndoshta e para që ju vjen në mendje, por ajo mund të marrë ngjyra të ndryshme, nga e kuqja, jeshile, portokallia dhe e verdha, në varësi të dietës dhe shëndetit tuaj.

Shpeshherë do të varet nga ajo që keni ngrënë kohët e fundit, kështu që nuk ka nevojë të shqetësoheni menjëherë nëse jashtëqitja juaj papritmas merr një ngjyrë të re. Mirëpo, disa nuanca ia vlen t’i diskutoni me një mjek nëse po i vini re më shpesh se herë pas here.

Kur bëhet fjalë për jashtëqitjen e verdhë, disa ushqime të verdha dhe portokalli mund ta ngjyrosin në atë ngjyrë, sipas ekspertit të shëndetit, mirëqenies dhe të ushqyerit, Adam Felman.

Por, kushtet shëndetësore si infeksionet dhe sëmundja celiake mund të jenë gjithashtu fajtorët që jashtëqitja juaj të jetë e zbehtë apo me ngjyrë argjile, shkroi ai për platformën e personalizuar të ushqimit ZOE.

Në vijim janë arsyet e mundshme pse jashtëqitja juaj mund të jetë e verdhë:

Konsumoni ushqime të verdha

Nëse po vëreni se jashtëqitja juaj ka një nuancë më të artë se normale, ka shumë mundësi që kjo të jetë për shkak të dietës suaj.

Mendoni nëse keni ngrënë disa nga këto ushqime kohët e fundit:

Karota
Kungull
Patate të ëmbël
Speca të kuq dhe të verdhë
Brokoli
Bizele
Zarzavate me gjethe, si lakra jeshile, spinaqi dhe marule
Barishte si majdanozi, koriandër dhe sherbele
Erëza si piper i kuq, spec i kuq dhe speci djegës

Edhe pse të gjitha këto ushqime nuk janë të verdha, ato përmbajnë një pigment të quajtur beta-karoten që mund ta ndryshojë ngjyrën e jashtëqitjes

Ushqimet dhe pijet me ngjyrë të verdhë, portokalli ose të kuqe, gjithashtu mund të kenë të njëjtin efekt.

Disa suplemente gjithashtu mund ta zverdhin jashtëqitjen tuaj.

Jeni të stresuar

Stresi në fakt mund të ndikojë në shpejtësinë e lëvizjes së ushqimit nëpër zorrë, si dhe në tretjen tuaj. Kjo do të thotë se trupi mund të thithë më pak lëndë ushqyese nga ajo që hani, duke e bërë jashtëqitjen të verdhë.

Mund të mos jeni të vetëdijshëm se jeni të stresuar, por është një kohë e mirë për të marrë ndihmë për ta trajtuar atë nëse vëreni:

Dhimbje koke ose marramendje
Tension ose dhimbje muskulore
Probleme me lukthin
Dhimbje gjoksi ose rrahje më të shpejta të zemrës
Probleme seksuale
Vështirësi në përqendrim
Duke luftuar për të marrë vendime
Ndjenja e mbingarkesës
Shqetësim të vazhdueshëm
Harroni shpesh

NHS (Shërbimi Kombëtar Shëndetësor në Angli) rekomandon të flisni për ndjenjat tuaja me një mik, anëtar të familjes ose profesionist shëndetësor.

Gjithashtu mund t’ju ndihmojë të ndani kohë për veten tuaj dhe të bëni disa ushtrime.

Ka shumë yndyrë në jashtëqitjen tuaj

Rritja e yndyrës në jashtëqitje quhet steatorrea, e cila mund ta bëjë atë të yndyrshme dhe të verdhë. Kjo ndodh nëse keni një gjendje shëndetësore që ndikon në thithjen e yndyrës nga ushqimi, të tilla si sëmundja celiake ose pankreatiti kronik.

Sëmundja celiake është një gjendje ku sistemi imunitar sulmon indet tuaja kur hani gluten, duke dëmtuar zorrët dhe në këtë mënyrë organizmi nuk mund t’i përthithë siç duhet lëndët ushqyese.

Simptomat përfshijnë diarre me erë të keqe, dhimbje barku dhe fryrje pas marrjes së glutenit, si dhe lodhje më të përgjithshme, humbje peshe, skuqje me kruajtje dhe probleme me ekuilibrin ose të folurit.

Sipas NHS, ndjekja e një diete pa gluten duhet të ndihmojë në kontrollin e simptomave dhe parandalimin e komplikimeve afatgjata të gjendjes.

Pankreatiti kronik është një gjendje ku pankreasi – një organ që ndihmon tretjen – është dëmtuar përgjithmonë nga inflamacioni dhe ndalon së punuari siç duhet.

Simptoma më e zakonshme e pankreatitit kronik janë episodet e përsëritura të djegësimës, dhimbjeve të forta në bark.

Dhimbja zakonisht zhvillohet në mes ose në anën e majtë të barkut dhe mund të lëvizë përgjatë shpinës. Gjithashtu mund të përjetoni nauze dhe të vjella dhe humbje të papritur të peshës.

Duhet të shkoni menjëherë te mjeku nëse po përjetoni dhimbje të forta, thotë udhëzimi i NHS – transmeton The Sun.

Keni një infeksion

Një infeksion parazitar mund të jetë gjithashtu shkaku i jashtëqitjes tuaj të verdhë, pasi mund të ndikojnë në funksionimin e zorrëve tuaja. Një parazit të zakonshëm zorrëve, Giardia duodenalis, shkakton gjendjen e quajtur giardiasis.

Krahas jashtëqitjeve të lëngshme dhe të verdha, mund të shkaktojë edhe:

Dhimbje barku ose ngërçe
Gazra
Gromësimë me erë – mund të kenë erë si të vezës
Fryrje
Humbje peshe
Njerëzit me giardiazë përgjithësisht kanë dy deri në pesë jashtëqitje çdo ditë dhe ndihen gjithnjë e më të lodhur

Megjithatë, disa njerëz nuk kanë asnjë simptomë.

Giardiaza përhapet përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit që e kanë atë dhe ushqimin e kontaminuar.

Vizitoni një mjek të përgjithshëm nëse keni simptomat e mësipërme.

Keni mungesë të kripërave biliare

Kripërat biliare prodhohen nga mëlçia dhe ndihmojnë organizmin ta thithë yndyrën dhe t’i japë jashtëqitjes ngjyrën e zakonshme kafe.

Jashtëqitja e zbehtë dhe e verdhë ndonjëherë mund të nënkuptojë se mëlçia nuk prodhon mjaftueshëm kripëra biliare, gjë që mund të shkaktohet nga:

Cirroza
Hepatiti B

Hepatiti B mund t’ju japë temperaturë të lartë, lodhje të fortë dhe dhimbje barku, si dhe urtikarie dhe ndonjëherë zverdhje të lëkurës dhe syve. Duhet të shkoni te mjeku nëse mendoni se e keni atë.

Cirroza shkaktohet nga dëmtimi afatgjatë i mëlçisë, i cili përfundimisht mund të çojë në dështim të mëlçisë. Shkakton humbje të oreksit, nauze dhe kruajtje në fazat e hershme.

Më vonë, simptomat mund të përparojnë duke përfshirë zverdhjen e lëkurës dhe syve, të vjella me gjak dhe grumbullimin e lëngjeve në këmbë dhe në abdomen.

Si mund të sigurohem që shprehitë e mia të zorrëve janë të shëndetshme?

Të kesh jashtëqitje kafe dhe solide, është një shënues i një sistemi tretës të shëndetshëm.

Mënyrat më të mira për t’u siguruar që e keni këtë përfshijnë:

ngrënia e frutave, perimeve dhe drithërave fibroze çdo ditë
duke pirë mjaftueshëm ujë
ngrënia e ushqimeve miqësore me zorrët si jogurti, kimçi dhe kefiri
duke ushtruar rregullisht për ta përmirësuar tretjen

Çfarë do të thotë ngjyra e jashtëqitjes sime?

Ngjyra e jashtëqitjes mund t’ju tregojë shumë për shëndetin e zorrëve.

Kafe: e shëndetshme, normale

E bardhë: efekt anësor i ilaçeve kundër diarresë, mungesë biliare

E kuqe: keni ngrënë panxhar, ose keni zorrë me gjakderdhje, hemorroide

E zezë: keni ngrënë jamball, jeni duke përjetuar efekte anësore të tabletave të hekurit ose gjakderdhje në pjesën e sipërme të sistemit tretës

E gjelbër: keni ngrënë ushqim të gjelbër, ose mund të shkaktohet nga antibiotikët, suplementet, infeksionet e zorrëve dhe gjendje tjera

Portokalli: keni ngrënë ushqime të pasur me beta-karoten, keni sëmundje të mëlçisë ose fshikëzës së tëmthit

Jashtëqitja me ngjyrë të çuditshme nuk duhet të jetë shumë shqetësuese, por flisni me mjekun tuaj nëse nuk kthehet në kafe pas disa ditësh.

Gjaku në jashtëqitjen tuaj mund të jetë një shenjë paralajmëruese e kancerit të zorrëve. Por, gjaku mund t’jua bëjë të kuqe jashtëqitjen – ashtu sikurse ngrënia e ushqimeve me ngjyrë të kuqe, si panxhari – por gjakderdhja gjithashtu mund ta nxisë nevojën për të defekuar.

Simptoma të tjera mund të përfshijnë:

Ndryshimet në fecesin tuaj, si p.sh. është më i butë, keni diarre ose kapsllëk që nuk është e zakonshme për ju
Keni nevojë për të defekuar më shpesh ose më rrallë se zakonisht
Gjakderdhje
Shpesh ndiheni sikur keni nevojë për të dalë jashtë, edhe nëse sapo keni qenë në tualet
Dhimbje barku
Fryrje
Humbje e peshës pa u përpjekur
Ndiheni shumë të lodhur pa asnjë arsye

Related posts

Largoni kompjuterët e celularët nëse vuani nga pagjumësia

D V

I ftohti rrit rrezikun e infarktit? Disa këshilla për ta shmangur

D V

Qëndrimi ulur 8 orë në ditë shkakton probleme në zemër

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy