Agjencia Zhurnal.mk.

Nga sot gjermanët duhet të paguajnë vetë për testet për COVID-19

Më shumë se një gjysmë viti, testet kundër COVID-19 ishin falas, por nga tani, shumica e tyre duhet të paguhen nga qytetarët gjermanë.

 

Nga 11 tetori gjermanët duhet të paguajnë vetë për testet e COVID-19, por ato do të vazhdojnë të jenë falas për fëmijët nën 12 vjeç dhe gratë shtatzëna.

Politika thotë, se do të ishte e gabuar, të paguhej nga shoqëria testi për COVID-19 për ata që refuzojnë vaksinimin, kur tani ky është i mundur.

Edhe bashkitë gjermane e kanë përshëndetur këtë vendim.

“Ne nuk mendojmë, se heqja e testeve falas do të çojë në konflikte serioze sociale”, është shprehur Gerd Landsberg, kreu i Shoqatës së Bashkive dhe Komunave Gjermane, për rrjetin redaksional gjerman, “Redaktionsnetzwerk Deutschland”. /DW/

Related posts

Presidenti Biden drejton Hummerin elektrik

D V

Britania parashikon vazhdimin e grejs-periudhës për kontrollet doganore

N E

Kryeministri polak: NATO të zgjohet përballë Rusisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More