Agjencia Zhurnal.mk.

Netflix largon nga puna edhe 300 punëtorë

Gjigandi i transmetimit, Netfilx njoftoi se largonte nga puna edhe 300 persona, afërsisht 4% të fuqisë së tij punëtore  kryesisht në SHBA.

Firma po eksploron një shërbim të mbështetur nga reklamat dhe po lufton ndarjen e fjalëkalimeve ndërsa përpiqet të nxisë rritjen.

“Ndërsa ne vazhdojmë të investojmë në mënyrë të konsiderueshme në biznes, ne i bëmë këto rregullime në mënyrë që kostot tona të rriten në përputhje me rritjen tonë më të ngadaltë të të ardhurave”, tha Netflix në një deklaratë të enjten, duke shtuar se po vazhdonte të punësonte në fusha të tjera.

Ndërsa Netflix ka 220 milionë abonentë globalisht dhe mbetet lider i qartë në tregun e transmetimit, ai është përballur me konkurrencë të ashpër vitet e fundit me lançimin e platformave rivale si Disney Plus dhe Prime Video të Amazon.

Kompania gjithashtu filloi së fundmi një seri rritjesh çmimesh në SHBA, MB dhe gjetkë, të cilat kanë kontribuar në humbjet e abonentëve të saj.

Firma ka thënë se pret që numri i abonentëve të saj të bjerë me dy milionë të tjerë në tre muajt deri në korrik, pasi ra me 200,000 në fillim të këtij viti.

“Ne nuk po përpiqemi të provokojmë dhe mos mendoni se do të na duhet të provokojmë një recesion,” tha kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell. Por ai pranoi në përgjigje të pyetjes, se është “sigurisht një mundësi”.

Related posts

Shfaqet në Zagreb dokumentari kushtuar Adem Demaçit

Xh M

Zogu, pasi plagoset nga Beqir Valteri: Qetësi, këto ngjarje kanë ndodhur edhe më parë!

D V

FËMIJËT …

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy