Agjencia Zhurnal.mk.

Nëse nuk po ju kalon gripi atëherë po bëni këto gabime

Ne i dimë ushqimet që na bëjnë të ndihemi më mirë kur jemi me temperaturë, si një tas me supë pule, ose një gotë me çaj xhinxhër.

Keni menduar ndonjëherë për ushqimet që ju bëjnë një grip të përkeqësohet?

Shmangni këto ushqimet e mëposhtme kur nuk ndiheni mirë:

Karamelet dhe ëmbëlsirat:
Sheqeri dobëson rruzat e bardha të gjakur të cilat janë çelsi për luftimin e infeksioneve. Mos I konsumoni ato dhe gjithashtu lëngjet që përmbajnë sheqer deri sat ë ndiheni më mirë.

Karbohidratet:
Nëse doni të hani pasta, bukë apo karbohidrate të tjera mendohuni mirë pasi ato treten duke u kthyer në sheqer dhe arsyen sapoe thamë më sipër.

Alkooli:
Ndikon drejtpërdrejtë në dehidratim. Të jëni të pa hidratuar kur jeni sëmurë ndikon në dhimbje më të madhe në trupind he kockat tuaja

Ushqimi djegës:
Mund t’ju ndihmojë për të pastruar hundët e bllokuara. Por mos e përdorni kur keni të përziera sepse vetëm do të përkeqësojë gjendjen.

Related posts

Botoksi “kundër” ankthit dhe depresionit

Xh M

Fenomeni i Tik Tokut, Khaby Lame falë 5 vaktitë e namazit

Z.H

Tri shenjat më të ndershme të zodiakut, sipas astrologëve

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More