Agjencia Zhurnal.mk.

Nëse masat e reja nuk ulin çmimin e produkteve, Qeveria do të zbatojë mekanizma të tjerë

Shkup, 30 tetor – Nëse në rastin kur inputi i energjisë elektrike që është në formimin e çmimit përfundimtar nuk reflektohet edhe në ulje të çmimit të produkteve, atëherë ekzistojnë mekanizma të tjerë, si ngrirja e çmimeve ku përcaktohet se inputi me energjinë elektrike nuk llogaritet në çmimin final të produkteve, theksoi ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi në konferencën e sotme për shtyp.

 

Ai pret nesër dhe pasnesër në seancën e Kuvendit të miratohet Ligji për konsumatorët, përmes të cilit do të kontrollohet çmimi i produkteve.

“Në ligj janë disa masa që mund të veprojë Inspektorati Shtetëror i Tregut dhe ne thamë se nuk do të lejojmë askënd të përfitojë në kohë krize”, shtoi ministri.

Related posts

Parlamenti Evropian voton raportin, Shqipëria gati për fillimin e negociatave me BE

Xh M

Zaev fton liderët e partive politike në pushtet për të formuar Qeverinë e re

Z.H

Greqia ia uron Ditën e Pavarësisë Maqedonisë së Veriut

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More