Agjencia Zhurnal.mk.

Nëse keni këto shenja në trup, ju nuk po pini ujë mjaftueshëm

Këto janë të gjitha shenjat të cilat tregojnë që nuk po pini ujë mjaftueshëm.

 

Më shumë se gjysma e popullsisë së botës vuajnë nga dehidratimi, duke mos e ditur që kjo gjë çon në probleme serioze për shëndetin, transmeton lajmi.net.

Class ju vjen në ndihmë me një grafik që do t’ju ndihmojë të kuptoni nëse trupi juaj po merr mjaftueshëm ujë gjatë ditës ose jo dhe efektet negative që sjell moskonsumimi i ujit.

Shenjat e para dhe më të lehtat e dehidratimit:

Etje

Ndjenja e thatësisë së gojës

Ndjesia e lodhjes gjatë gjithë kohës

Nervoze

Dhimbje koke

Urina në ngjyrë të errët

Marrje mendsh

Aroma e pakëndshme e gojës

Uria për ushqime të ëmbla

Kërcitjet/dhimbjet e muskujve

Shenjat e dehidratimit të një shkalle më të rëndë

-Etje e theksuar

-Rrahje të shpeshta të zemrës

-Humbja e koshiencës

-Marrje fryme e shpejtë

-Ulje e tensionit

-Lëkurë ekstremisht e thatë

-Marrje mendsh të forta

-Urinë në ngjyrë të errët

-Nevoja e pakët për të shkuar në tualet

-Mungesa e djersitjes edhe në ditët e nxehta apo gjatë aktivitetit fizik.

Related posts

Ju del gjumi gjatë natës? Ja mesazhi që po ju jep trupi juaj

D V

Hani më shumë nga ky frut popullor për të shëruar zorrët dhe ulur kolesterolin

D V

Tri kura natyrale për të ulur kolesterolin këtë dimër

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More