Agjencia Zhurnal.mk.

NËNAT

Poezi nga: Azem Shkreli

 

Ato lahen në gazin
tonë e në lotët e tyre.

Bëhen rojë murane
te krojet e shtera të gjirit.

Në ballin tonë për herë
u bëjnë dritë shejt gishtat.

Ditët na i prarojnë dhe rrugët
me nga një bekim më t’mirin.

Me rrëmetën e krrusur t’moteve
na ruajnë nga hijet e liga.

Një ditë shkojnë si të shkonin,
të mos vijë më vdekja.

Shkojmë. E sa herë vdes nënë,
vdes nënëmira ime.

Related posts

Jeta studenteske dhe Tirana nga fryma e skicave letrare të vitit ‘67

D V

Arti në zi, ndahet nga jeta piktori i njohur shqiptar

D V

Xhubleta e thakut t’prem’

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More