Agjencia Zhurnal.mk.

Në vitin 2100, Kosova do të jetë e dyta në Ballkan me popullsinë më të vjetër

Kombet e Bashkuara parashikojnë që deri në vitin 2100, çdo i katërti banor i planetit do të jetë mbi 65 vjeç. Sipas parashikimit, popullsia e vendeve të Ballkanit Perëndimor do të jetë kryesisht më e moshuar dhe në ketë botë do të prijë Shqipëria, ndërsa Kosova në vendin e dytë.

Shqipëria e para me 49.1%, e pastaj Kosova do të radhitet e dyta me 43.7%.

Në vendin e tretë popullsinë më të vjetër do ta ketë Serbia, me 37.5%.

Pastaj, Maqedonia e Veriut me 36.6%, Bosnja e Hercegovina më 36.4% dhe Mali I Zi 34.2%.

Në vitin 2022, Katari ishte vendi me më së pak banorë mbi 65 vjeç. 1.5%.

Sipas parashikimeve të Kombeve të Bashkuara në vitin 2100 pritet të jetë Çadi me 9.6%. /rel

Related posts

Trupi i Liridonës do të rivarroset sot në fshatin e lindjes

D V

Sot mblidhet komisioni hetimor për rezervat shtetërore

D V

“Serbia po ngec nën barrën e Kosovës”- gjithçka nga takimi Kurti-Jovanoviq në prag të zgjedhjeve në Beograd

D V