Agjencia Zhurnal.mk.

Në Slloveni po mbushen sërish spitalet me të infektuar me COVID-19

Spitalet sllovene po mbushen çdo ditë e më tepër me pacientë të infektuar me COVID-19 dhe nëse trendi i epidemisë nuk ndryshon, qeveria në një moment do të duhet të përdorë masat më të rrepta për të kufizuar jetën publike, paralajmëroi sot Sekretari i Shtetit në Ministrinë e Shëndetësisë, Franc Vindishar.

 

“Kapaciteti i kujdesit tonë shëndetësor nuk është i pakufizuar. Kur ka ndërmjet 160 dhe 180 shtretër të zënë në njësitë e kujdesit intensiv, do të duhet të futen masat më rigoroze”, tha Vindisha në një konferencë shtypi kur u pyet nga burime jozyrtare të medias se qeveria. kishte diskutuar tashmë “mbylljen e plotë”.

Sipas projeksionit të Institutit Shkencor Jozef Shtefan, një institucion që punon për qeverinë për të zhvilluar modele epidemike, numri i pacientëve me virus në njësitë e kujdesit intensiv në Slloveni mund të tejkalojë numrin e përmendur deri në fund të javës së ardhshme, raporton index.hr.

Qeveria sllovene nuk po mendon ende për vazhdimin e pushimeve shkollore dhe mësimet në të ardhmen do të zhvillohen sipas modelit të kombinuar B, tha Vindishar.

Qeveria njoftoi të premten se 2,510 infeksione të reja u konfirmuan në 24 orë dhe shtatë pacientë vdiqën. Spitalet aktualisht trajtojnë 558 pacientë me COVID-19, 11 më shumë se një ditë më parë, dhe nga ky numër, 134 janë në reparte të kujdesit intensiv.

Aktualisht janë 479 shtretër në reparte “standarde” dhe 150 në reanimacion në 15 spitale që pranojnë pacientë me coronavirus.

Related posts

Parlamenti Evropian bëri thirrje për hapjen e dosjeve të shërbimeve sekrete jugosllave

D V

Mbi 10,000 njerëz presin evakuimin në aeroportin e Kabulit

Redaksia

Shtetet që nuk kanë konfirmuar asnjë rast me COVID-19

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More