Agjencia Zhurnal.mk.

Në KS të OKB, Rusia dhe Kina akuzojnë Kosovën i dalin në mbrojtje Serbisë

Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, ku është raportuar për Kosovën, ashtu siç edhe është pritur përfaqësuesit e Rusisë dhe Kinës kanë kritikuar Kosovën dhe i kanë dalë në mbrojtje Serbisë.

 

Përfaqësuesi i Rusisë tha se situata në veri përbën shqetësim të madh për Rusinë. Sipas tij ajo është përkeqësuar për shkak të veprimeve të Prishtinës.

“Autoritetet e Kosovës kanë provokuar tensione. Policët janë vendosur të armatosur. Forcat speciale kanë shënjestrurar civilët me gaz lotsjellës”, tha ai.

Rusia, sipas tij, i sheh këto akte me qëllim të intimidimit dhe presion ndaj serbëve për t’i përzënë ata nga Kosova.

“Ne besojmë se zhvillimet e fundit dhe politikat e Prishtinës për të mos vënë dialogun në prioritet janë shumë të rrezikshme”, tha përfaqësuesi i Rusisë, transmeton REL.

Këto, taktika të Prishtinës, sipas tij, çojnë drejt minimit të procesit të dialogut, për të cilin Rusia mendon se është rruga e vetme për zgjidhjen e problemeve mes dy vendeve.

“Rusia mbështet zgjidhjen mes Prishtinës se Beogradit në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, tha ai.

Ndërsa përfaqësuesi i Kinës tha se ky vend e mbështet sovranitetin e integritetin territorial të Serbisë dhe e kupton atë sa i takon shqetësimeve në Kosovë.

Ai tha se Kina e përgëzon Serbinë për përpjekjet pozitive për të gjetur një zgjidhje politike.

“Ne mbështesim të dyja palët që në kornizat e Rezolutës 144 të punojnë për gjetjen e një zgjidhjeje përmes dialogut dhe konsultimeve”, tha ai.

Është ky një takim i rregullt për Kosovën, ku paraqitet raporti i Misionit të Kombeve të Bashkuara.

Raporti përfshin periudhën 16 mars – 15 shtator, 2021.

Takimi do të zhvillohet dy ditë pas një krize të re në veri të Kosovës, ku serbët lokalë protestuan dhunshëm për shkak të një operacioni anti-kontrabandë të Policisë së Kosovës.

Në përleshjet midis policisë dhe protestuesve u lënduan 20 veta, në mesin e tyre zyrtarë policorë.

Përfaqësuesit e Norvegjisë, Vietnamit, Nigerit, Estonisë, Indisë dhe Irlandës u kërkuan Kosovës dhe Serbisë të tregojnë vullnet politik per të bërë konsensione, të vazhdojnë dialogun më besim të plotë për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse.

Related posts

Rrënohet objekti me përmbajtje kancerogjene, nesër nuk mbahet mësim në gjimnazin Xhevdet Doda në Prishtinë

D V

Delegacioni i Emirateve të Bashkuara Arabe priten në takim nga Vjosa Osmani

N E

Kurti: Të kënaqur me rezultatin, jemi subjekti i parë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More