Agjencia Zhurnal.mk.

Në Kosovë janë 447 raste aktive me koronavirus

Të shtunën (30 tetor) në Kosovë janë regjistruar edhe 25 raste të reja me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

 

Në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë në Kosovë bëhet e ditur se kjo shifër ka dalë pas testimit të 1.801 mostrave.

Nga sëmundja janë shëruar edhe 9 pacientë ndërsa raste aktive janë 447.

Të shtunën nuk është regjistruar asnjë rast i vdekjes. Që nga muaji mars i vitit 2020 nga sëmundja kanë vdekur 2.976 persona. Shifra bazohet në të dhënat zyrtare.

Më herët Shërbimi Klinik dhe Universitar i Kosovës njoftoi se në spitale dhe klinika po trajtohen 69 pacientë me COVID-19.

“Prej tyre 32 me oksigjeno-terapi dhe 4 në mjekim intensiv, në gjendje të rënduar shëndetësore”, thuhet në njoftim.

Vaksinimi kundër koronavirusit në Kosovë ka filluar në mars të këtij viti ndërsa deri të shtunën janë vaksinuar me dozën e dytë mbi 720.000 qytetarë.

Gjithsej janë administruar mbi 1.5 milion vaksina.

Related posts

Kujtim Kastrati që humbi jetën në aksidentin tragjik në Kroaci, po vinte në Kosovë për të martuar vëllain

D V

126 raste aktive me coronavirus në Kosovë

D V

Osmani në Amerikë takon nënsekretaren e shtetit, diskutojnë për energjinë, sundimin e ligjit dhe marrëdhëniet Kosovë-Serbi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More