Agjencia Zhurnal.mk.

Në Kazakistan stërvitje ushtarake të shteteve nga Marrëveshja për siguri kolektive të udhëhequra nga Rusia

Organizata e Marrëveshjes për siguri kolektive (ODKB) e udhëhequr nga Rusia do të mbajë manovra ushtarake në Kazakistan nga data 26 e këtij muaji deri më 8 tetor, kumtoi sot Ministria e Mbrojtjes e Kazakistanit, duke e informuar opinionin. për praninë e ushtarëve dhe ushtarakëve të huaj.mjete në vend.

 

Kazakistani është anëtar i Organizatës, e cila, përveç Rusisë dhe Bjellorusisë, përfshin edhe Armeninë, Kirgistanin dhe Taxhikistanin.

Stërvitjet do të zhvillohen në rrethana komplekse, që nga ndërhyrja e Rusisë në Ukrainë, Armenia që është e pakënaqur me mbështetjen e saj për konfliktin me Azerbajxhanin dhe armëpushimin e brishtë midis Kirgistanit dhe Taxhikistanit pas përleshjeve të fundit të përgjakshme kufitare.

Kazakistani i kërkoi ODKB-së mbrojtje në janar pas protestave të dhunshme që shpërthyen në të gjithë vendin. Por Kazakistani nën udhëheqësinë e Presidentit Kasim Zomart Tokaev po tregon një largim në rritje nga aleanca e tij tradicionale me Rusinë, për të cilën është sanksionuar nga Moska.

Tre muaj më parë, Tokaev tha në një panel me presidentin rus Vladimir Putin se Kazakistani nuk do të njihte “kuazi shtetet” ruse Lugansk dhe Doneck.

Së fundmi, udhëheqësi kinez Si Xhinpung tha se Kina do të bëjë gjithçka për të mbrojtur pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Kazakistanit.

Related posts

Tërmeti të shtunën në Kinë, pamje që tregojnë dridhjet dhe panikun që shkaktoi edhe te disa kafshë

D V

Erdogan sulmon sërish Suedinë: Ka terroristë në parlament

Xh M

Turqia ndryshon emrin, nga Turkey do të quhet Turkiye

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More