Agjencia Zhurnal.mk.

Në disa pjesë të Gjermanisë, pirja e duhanit në veturë do të dënohet me 3000 euro

Nuk ka dyshim se pirja e duhanit është një zakon i pashëndetshëm. Pirja pasive e duhanit është edhe më e dëmshme për shëndetin tuaj, sepse duhani i pafiltruar hyn në mushkëri.

 

Pirja e duhanit në përgjithësi është e ndaluar në ambiente të mbyllura, por ju jeni të lirë të bëni çfarë të doni në një automjet privat. Provinca gjermane shpreson që së shpejti t’i ndryshojë këto rregulla, në mënyrë që të mbrojë pasagjerët nga rreziqet e padëshiruara për shëndetin nga pirja e duhanit.

Sipas mediave gjermane, këshilli i North Rhine-Westphalia në Bremen, Hamburg, ka iniciuar një ndryshim në paragrafët 1, 2 dhe 5 të Ligjit Federal për Mbrojtjen kundër Jo-Duhanpirësve, i cili do të parandalonte shoferët nga pirja e duhanit në automjetet e tyre në prani. të grave shtatzëna ose të miturve. Ndalimi nuk vlen për personat që drejtojnë veturën vetëm, raporton carscoops.

Arsyetimi për Këshillin e Ndalimit është se pasagjerët nuk mund t’i shpëtojnë vullnetarisht tymit. Gjithashtu nuk mjafton hapja e një dritareje ose çatie diellore; mënyra e vetme për të dalë është ta keni makinën plotësisht të hapur. Nëse kapeni, gjobat do të ndryshojnë nga 500 euro deri në 3000 euro.

Pirja e duhanit pasiv vret 166,000 fëmijë në vit në mbarë botën, dhe sipas Qendrës Gjermane për Kërkimin e Kancerit (dkfz), përqendrimi i tymit në një automjet është deri në pesë herë më i lartë se në barin mesatar me tym. Dkfz thotë gjithashtu se një milion të mitur në Gjermani janë aktualisht të ekspozuar ndaj tymit të duhanit në makina.

Projektligji do t’i përcillet parlamentit federal gjerman, i cili do të vendosë nëse do ta pranojë apo jo propozimin.

Gjermania tashmë është përpjekur të ndalojë duhanin në automjete në vitin 2019, por dështoi. Nëse do të ketë sukses këtë herë, Gjermania do t’i bashkohej vendeve si Britania, e cila ndaloi duhanin në automjete në rrethana të ngjashme në vitin 2015. 

Related posts

Volkswagen pranon sfidën e Tesla, do të prodhojë veturën për vetëm 10 orë

D V

Policia kroate pajiset me dy supervetura për autostradë – arrijnë shpejtësi mbi 300 km/orë dhe mund të “kapin” çdo makinë

D V

Amerikanët mbesin pa modelin më të lirë, kah mesi i vitit ndërpritet prodhimi i Chevrolet Spark

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More