Agjencia Zhurnal.mk.

Në Austri ofrojnë të hyra mujore deri në 6.000 euro, por pothuajse nuk ka të interesuar për të punuar si kuzhinier!

Nëse do t’ju thoshim se në Austri ofrojnë punë me të hyra mujore deri në 6000 euro, por pothuajse nuk ka të interesuar, ndoshta nuk do ta mendonit se kjo është një punë për një kuzhinier!?

Por pikërisht ky është profesioni në fjalë.

Në Austri, aktualisht ka një nevojë të madhe për staf në vendpushimet vendase të skive, veçanërisht pas futjes së karantinës, dhe një leje skijimi, gjoja, mund të blihet vetëm nga ata që janë infektuar me coronavirus ose janë vaksinuar; testet nuk njihen.

Kjo është konfirmuar edhe nga Peter Mayer për portalin heute.at, i cili pohon se aktualisht ka një mungesë të madhe punonjësish në turizmin dimëror, përcjell Telegrafi.

“Ka kompani në Ischgl, Sölden apo Kitzbuhel që paguajnë nga 4500 deri në 6000 euro për një kuzhinier të mirë gjermanishtfolës”.

Sipas 30-vjeçarit, madje ka një kërkim shumë të madh për shërbimin.

“Në këtë fushë ju paguani mesatarisht 2000 euro neto. Pa bakshish. Unë e di nga shumë kolegë që me 4500 euro neto mund të shkoni në shtëpi”.

Ndryshe, Rimbyllja në këtë vend thuhet se shkaktoi një valë anulimesh në industrinë e hotelerisë dhe në këtë mënyrë “startin e akullit” të sezonit të skive.

Ndryshe nga viti i kaluar, restorantet do të jenë të hapura, por festat e famshme Aprés-Ski-Partys nuk lejohen.

Megjithatë, kjo nuk i pengon turistët nga planifikimi i pushimeve dhe skijimit. Sidoqoftë, ndërkohë që rezervimet po rriten ngadalë, numri i të punësuarve në vendpushimet e skive vazhdon të bjerë.

Në një intervistë me Heute, Thomas Geiger, drejtor i përgjithshëm i sektorit të turizmit dhe kohës së lirë në Dhomën e Tregtisë së Tirolit, është i shqetësuar për mungesën në rritje të stafit, përcjell Telegrafi.

“Sfida për kompanitë që kërkojnë punonjës të mjaftueshëm është më dramatike se kurrë. Aktualisht, vetëm në agjenci ka pothuajse 4500 vende të lira pune. Megjithatë, në realitet, nevoja reale për punonjës është shumë më e lartë”, thotë ai.

“Aktualisht nuk ka aplikime as nga Gjermania dhe as nga jashtë. Shumë punonjës të përhershëm afatgjatë janë larguar gjithashtu nga industria për shkak të mungesës së sigurisë së planifikimit. Hapja dhe mbyllja e vazhdueshme është ‘helm’ për industrinë”.

Për shkak të karantinës, masave aktuale gjatë hyrjes në vend dhe mungesës së shpeshtë të planifikimit të sigurisë për kompanitë dhe mysafirët, rekrutimi i punonjësve është jashtëzakonisht i vështirë, beson Geiger.

Për faktin se nuk ka festa, priten më pak bakshishe, që ndoshta është arsyeja e mungesës së aplikimeve për këtë vend pune.

“Para pandemisë, kishte kameriere që merrnin bakshish nga 3000 deri në 4000 euro në një ditë”.

Kjo është një nga arsyet pse gjithnjë e më pak ekspertë nga Gjermania dhe Vjena duan të shkojnë në Tirol. 

Related posts

Takimi Gjelaj- Dedivanaj: Diaspora shqiptare një ndër faktorët kryesorë të zhvillimit të komunës së Tuzit

Xh M

Vallet ujgure “Samavari i gjyshit” dhe “Fryma e Dragoit dhe e Kalit”

Xh M

Dy vjet luftë në Ukrainë, Presidentja e Komisionit Evropian viziton Kievin

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy