Agjencia Zhurnal.mk.

Në aeroportin “Shën Apostul Pali” arritën turistët e parë nga Holanda

Ohër, 19 korrik – Me fluturim çarter të operatori turistik “TUI” sot në aeroportin e Ohrit “Shën Apostul Pali” nga Ajnd’hoven, arritën turistët e parë nga vendet e Beneluksit, të cilët të organizuar përmes agjencisë, do të kalojnë pushimet e tyre verore në liqenin e Ohrit.

 

Kështu, pas një periudhe të gjatë të imponuar për shkak të epidemisë së koronavirusit, vendosen sërish linjat e rregullta sezonale nga Holanda drejt Ohrit. Është parashikuar që këtë sezon operatori turistik “TUI” në Ohër të operojë me dy linja ajrore në javë, me parashikime që përmes agjencisë këtë sezon më shumë se 3.200 turistë nga Beneluksi të kalojnë verën këtu.

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi shprehu shpresë që pas ndalimeve që rezultuan në zvogëlimin e numrit të mysafirëve, ardhja e turistëve të parë nga Holanda do të shënojë fillimin e një pranie më të madhe të turistëve në vend.

“Si Ministri po bëjmë përpjekje të mëdha për ta bërë më të lehtë për të huajt që të vijnë këtu. Përveç lehtësimit të masave, jemi duke i përmbushur edhe të gjitha detyrimet ndërkombëtare si sigurimi i një vule sigurie për të gjitha kapacitetet dhe kështu ta zhvendosim vendin në zonë të “sigurt” … Projeksionet  tona janë që këtë vit do të kemi një numër të shtuar të turistëve të huaj dhe një numër më të madh të bujtjeve, krahasuar me vitin e kaluar”, tha Bekteshi.

Ai theksoi se në drejtim të përmirësimit të situatës në fushën e turizmit, Qeveria në seancën e sotme e miratoi edhe ribalancin e Buxhetit, me të cilin nga 1300 vauçerët e planifikuar më parë, numri i vauçerëve për të ftuar vendor është rritur në katër mijë.

Drejtori i Agjencisë për promovimin dhe mbështetjen e turizmit, Lupço Janevski tha se parashikimet optimiste ngadalë po bëhen realitet për rritjen e numrit të turistëve të huaj krahasuar me vitin e kaluar. po bëhen të vërteta.

“Sipas parashikimeve tona, këtë sezon ne do të arrijmë nivelin e turizmit nga viti 2017. Kjo nënkupton subvencionimin e mëtejshëm të turistëve të huaj dhe ne shpresuam dhe po punojmë në analiza për të përmirësuar modelin e subvencionit sepse rregulla të caktuara dhe grupe të synuara në sferën e turizmit po ndryshojnë”, tha Janevski.

Masat e fundit të paraqitura nga qeveria polake për karantinën e detyrueshme të turistëve që ishin me pushime në Maqedoni kanë ulur shumë numrin e pritur, veçanërisht ata që supozohej të kalonin pushimet e tyre përmes aranzhimeve të organizuara.

Sipas entiteteve që bashkëpunojnë me agjencitë polake dhe operatorët turistikë që i ofrojnë vendit si destinacion, numri i turistëve nga Polonia këtë vit është 20 deri në 30 për qind e asaj që ishte planifikuar.

Megjithëse turistët polakë janë ndër më të shumtët në Ohër këtë verë, ata janë akoma kryesisht vizita individuale nën drejtimin e tyre, shumë më pak pushime në grup me dy fluturime charter në javë.

Masat e fundit të vendosura nga Qeveria polake për karantinën e detyrueshme të turistëve që kanë qenë me pushime në Maqedoni e kanë ulur shumë numrin e pritur, veçanërisht të atyre që është dashur  t’i kalonin pushimet e tyre verore përmes aranzhimeve të organizuara.

Masa për subvencionimin e agjencive që do të sjellin turistë të huaj në vend në një mënyrë të organizuar është akoma në fuqi, me subvencione të parashikuara prej 65 eurosh për mysafirë nga Holanda, gjegjësisht 35 euro për mysafirë nga Polonia nga një aranzhim i realizuar për tre net me mëngjes.

Related posts

Zaev: Edhe pas rrethit të dytë të zgjedhjeve Rosomani do të mbetet komunë progresive dhe e bashkuar

D V

Shkupi, kryeqyteti ndër më të ndoturit në botë!

D V

Artan Grubit i lëshojnë këngën e Medës: Më mirë për mu mos t’kish ardh e hana! (Video)

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More