Agjencia Zhurnal.mk.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.732 raste të reja me Kovid-19, shtatë të vdekur dhe 1.035 pacientë të shëruar

Shkup, 14 janar – Sipas të dhënave të Institut për Shëndet Publik, në 24 orët e fundit janë bërë 6.928 teste, ndërsa janë regjistruar 1.732 raste të reja me KOVID-19, shtatë të vdekur dhe 1.035 pacientë të shëruar, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

 

Nga 1.732 raste të reja në Shkup janë-788, Manastir-159, Prilep-95, Kumanovë-79, Ohër-57, Kavadar-47, Veles-45, Kërçovë-38, Tetovë-35, Shtip-34, Strumicë-33, Resnjë-31, Gostivar-30, Negotinë-29, Gjevgjeli-27, Koçan-26, Radovish-24, Dellçevë dhe Krushevë- nga 20, Strugë-18, Vallandovë-16, Demir Hisar-14, Sveti Nikollë-13, Berovë-12, Bogdanc-11, Kriva Pallankë-10, Probishtip-5, Dibër, Vinicë dhe Kratovë-nga 3, Makedonski Brod, Demir Kapi dhe Makedonska Kamenicë – nga 2, Pehçevë – 1.

Nga numri i përgjithshëm i raste pozitive (1.732) janë regjistruar 204 të riinfektuar.

Nga shtatë personat e vdekur dy janë nga Shkupi (68 dhe 88 vjeç), dhe Velesi (57 dhe 83 vjeç) dhe nga një persona nga Prilepi (84 vjet), Kavadari (69 vjet) dhe Sveti Nikollë (79 vjet). Personat e regjistruar kanë vdekur në kushte spitalore.

Nga 1.035 pacientët e shëruar nga Shkupi janë 659, Manastiri-114, Prilepi-52, Kavadari-32, Shtipi- 22, Kumanova-18, Tetova-11, Ohri, Strumica dhe Negotina-nga 10, Resnja, Gjevgjeli dhe Struga- nga 9, Gostivari dhe Radovishi – nga 8, Velesi dhe Bogdanci – nga 7, Krusheva dhe Kriva Pallanka – nga 6, Probishtipi – 5, Kërçova, Dellçeva Vallandova dhe Demir Hisar – nga 4, Koçan – 3, Sveti Nikollë-2, Demir Kapi dhe Pehçevë – nga 1.

Sipas Regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga “TerminiIm”, janë regjistruar gjashtë persona të vdekur nga Shkupi (3), Ohri (1), Kavadari (1) dhe Kumanova (1), të moshës prej 0-91 vjeç. Të regjistruarit  kanë vdekur në periudhën  nga data 24.12.2021-11.01.2022. Nga gjashtë të vdekurit, katër kanë vdekur në kushte spitalore, ndërsa dy në kushte shtëpiake.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 1.692.991 testime për Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me kovid-19 prej fillimit të epidemisë është 241.651, numri i pacientëve të shëruar është 218.340, i të vdekurve 8.083, ndërsa numri i rasteve aktive është 15.228.Sipas analizave epidemiologjike, shpërndarja nëpër qytete është si në vijim:Distribuimi sipas qyteteve Të sëmurë (gjithsej), Raste aktive (gjithsej)

Shkup 108346, aktivë  8333
Kumanovë 13670, aktivë  490
Tetovë 11653, aktivë  206
Prilep 11723, aktivë  839
Manstir 10870, aktivë  1423
Gostivar 8280, aktivë  183
Kavadar 7913, aktivë  407
Veles 7809, aktivë  270
Ohër 7345, aktivë  535
Shtip 7051, aktivë  259

Strumicë 658 aktivë  267
Kërçovë 4538, aktivë  202
Koçan 4276, aktivë  152
Strugë 4079, aktivë  131
Gjevgjeli 3222, aktivë  249
Negotinë 2797, aktivë  133
Sveti Nikole 2227, aktivë  66
Kriva Pallankë 2050, aktivë  81
Resnjë 2049, aktivë  151
Radovish 1979, aktivë  151
Dellçevë 1565, aktivë  86

Berovë 1528, aktivë  45
Dibër 1474, aktivë  15
Vinicë 1210, aktivë  31
Probishtip 1199, aktivë  49
Vallandovë 1182, aktivë  113
Kratovë 808, aktivë  19
Bogdanci  749, aktivë  56
Krushevë 741, aktivë  130
Demir Hisar 693, aktivë  46
Makedonski Brod 579, aktivë  32
Demir Kapi  451, aktivë  15
Makedonska Kamenicë 446, aktivë  18
Pehçevë 376, aktivë  16
Dojran  190, aktivë  9. 

Related posts

Taravari: BDI po digjet nga koalicioni ynë me VMRO-në! Kundërpërgjigjet BDI-ja

R Zh

Hoxha dhe Zendeli takim me bujqit e Dobërdollit

R Zh

Mot i vranët dhe i freskët, reshje më të rrëmbyeshme në pjesët perëndimore

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More