Agjencia Zhurnal.mk.

Ndryshimet klimatike do ta zvogëlojnë prodhimtarinë e grurit

Prodhimtaria e grurit mund të zvogëlohet për shtatë për qind për secilin gradë Celsius në ngrohjen globale, paralajmërojnë ekspertët nga Nisma për grurin (Wheat Initiative).

 

“Qasja e zvogëluar e ujit në mënyrë të rëndësishme i godet rajonet që ujiten, ndërsa pritet që problemi në mënyrë shtesë të përkeqësohet me zvogëlimin e nivelit të ujërave nëntokësor dhe shirave”, theksohet në dokumentin strategjik të Nismës.

Poashtu thuhet se me shumë gjasa do të rritet edhe presioni i ndalimit të përdorimit të plehërimit artificial dhe pesticideve, me qëllim që të zvogëlohet ndotja e mjedisit jetësor.

Si prioritet të Nismës theksohen hulumtimet për përmirësim të llojllojshmëri gjenetike dhe kuptimin e biologjisë së rrënjëve të grurit dhe tokës.

Nisma për grurin është krijuar në vitin 2011 dhe ndërlidhë prodhuesit nga e gjithë bota me qëllim që të përmirësohet furnizimi me ushqim.

Related posts

Gjatë një konference për media, Biden ngatërron Libinë me Sirinë

Redaksia

Raketat ruse godasin qytetin historik në Ukrainë duke vrarë 23 civilë

Xh M

Joe Biden mendon dërgimin e 50 mijë ushtarëve në Evropën Lindore dhe Baltik

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More