Agjencia Zhurnal.mk.

Ndikimi rus në Ballkan, Abazoviq: Bideni mund të na shpëtojë

Podgoricë, 19 Shtator – Dritan Abazoviq, kryeministër në detyrë i Malit të Zi e ka cilësuar si “shpëtimtar”, presidentin amerikan, Joe Biden – pikërisht këtë deklaratë Abazoviq e ka bërë gjatë vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

 

Vizita e tij vjen në një kohë të cilën Abazoviq e cilëson si rrezik i “rritje së influencës në Ballkanin Perëndimor”, thotë se “Biden mund ta shpëtojë rajonin nga ky ndikim”.

Por vetë Abazoviq është kritikuar për ndihmën që ia ka dhënë forcave pro ruse e serbe, sidomos me nënshkrimin e marrëveshjes me Kishën Ortodokse, më 3 gusht.

Pas asaj dite, Milo Gjukanoviq e kishte nisur iniciativën për rrëzimin e Abazoviqit. Ia kishte dalë.

Pos këtij mospajtimi, Gjukanoviq dhe Abazoviq nuk u pajtuan as për Ballkanin e Hapur.

E gjatë një interviste që Abazoviq e dha për thepavlovictoday, ka thënë se kjo ide është e mirë për bashkëpunim rajonal.

Në Samitin e Ballkanit të Hapur, i cili u zhvillua më 2 shtator në Beograd, Abazoviq tha se megjithëse Mali i Zi nuk është anëtar i plotë i Iniciativës për Ballkanin e Hapur, ai do të dëshironte që vendi i tij t’i bashkohej grupit për krizën energjetike.

Abazoviq nuk e la pa e kritikuar edhe presidentin Milo Gjukanoviq, duke e cilësuar si figurën “e korrupsionit në Malin e ZI”.

Abazoviq erdhi në pushtet përmes një qeverie të pakicës, por ishte jetërshkurtër.

Related posts

Rusia rrit intensitetin e sulmeve në Donbas, ndërsa presidenti polak vazhdon vizitën në Kiev

D V

Ukraina dhe integrimi Euroatlantik, Ramadani: Evropa të nxjerr mësime nga Ukraina

Redaksia

CGTN-i fiton medaljen e artë në Çmimet Televizive dhe Kinematografike të Festivaleve të Nju-Jorkut 2022

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More