Agjencia Zhurnal.mk.

Ndikimi i konsumimit të kafesë në jetëgjatësi

Pirja e dy deri në tre filxhanë kafe në ditë mund të lidhet me një jetë më të gjatë, sugjeron një studim i ri.

 

Krahasuar me shmangien e kafesë, ajo shoqërohej gjithashtu me një rrezik më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare, zbuloi studimi.

Gjetjet u aplikuan në varietete të bluara, të menjëhershme dhe pa kafeinë, ndërsa studiuesit sugjerojnë që konsumimi i kafesë duhet të konsiderohet pjesë e një stili të shëndetshëm jetese.

Sipas studimit, reduktimi më i madh i rrezikut u pa me dy deri në tre filxhanë kafe në ditë.drinki

Autori i studimit, profesor Peter Kistler i Institutit Baker në Australi për hulumtime të zemrës dhe diabetit është shprehur: “Rezultatet sugjerojnë që konsumimi i lehtë deri në moderim i kafesë së bluar, të çastit dhe pa kafeinë duhet të konsiderohet pjesë e një stili jetese të shëndetshëm”.

Related posts

Simptomë e re e coronavirusit të zgjatur: Organet vitale të rrezikuara që nuk kanë të bëjnë me mushkëritë

D V

Cilat janë simptomat e menopauzës?

D V

Venat e zgjeruara “djegin” kur është vapë dhe ja si të shmangni përkeqësimin

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More