Agjencia Zhurnal.mk.

Ndihmë për vaksina COVID-19 për 19 vende afrikane

Kina do të sigurojë vaksina COVID-19 për 19 vende afrikane në nevojë për t’i ndihmuar në luftën kundër pandemisë, tha të hënën zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Wang Wenbin.

Kina i ka dhuruar vaksina Zimbabvesë dhe Guinesë Ekuatoriale që nga e diela dhe do të vazhdojë të ofrojë ndihmë brenda mundësive që ka për të ndihmuar Afrikën të fitojë betejën kundër pandemisë, tha Wang.

Kina gjithashtu mbështet kompanitë që eksportojnë vaksina në vendet afrikane që janë në nevojë urgjente dhe kanë miratuar vaksinat kineze, tha ai.

Related posts

Gaza/ Një armëpushim i mundshëm mund të ndodhë brenda 24- 48 orëve nëse Izraeli pranon kërkesat e Hamasit

Xh M

Tragjedi në Serbi, çifti i të rinjve vret fëmijët një dhe tre vjeç, më pas hidhen nga kati i 17-të

Xh M

Iana, prezantuese AI nga Kina

V.E.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy