Agjencia Zhurnal.mk.

Ndërron jetë Donald Rumsfeld, ish-sekretari i mbrojtjes i SHBA-së

Donald Rumsfeld, i cili krijoi një karrierë mbresëlënëse në Uashington duke shërbyer nën katër presidentë, por trashëgimia e të cilit u përcaktua kryesisht nga mandati i tij si sekretar i mbrojtjes gjatë luftës në Irak, ka vdekur, njoftoi familja e tij të mërkurën. Ai ishte 88 vjeç.

Sipas mediave amerikane, përcjell Telegrafi, Rumsfeld, një këshilltar i pushtetit me një stil të ashpër, kishte një karrierë të gjatë në jetën publike që zgjati pesë dekada.

Ai kishte qenë një kongresmen dhe një shef i stafit të Shtëpisë së Bardhë, dhe gjithashtu kishte një karrierë të suksesshme të korporatave.

Por ishte mandati i tij i dytë si sekretar i Mbrojtjes nga 2001 në 2006 – gjatë periudhës më të trazuar të luftërave në Irak dhe Afganistan – për të cilën ai është më i njohur. 

Related posts

Presidenti i Këshillit Evropian bën thirrje për reforma në sistemin e OKB-së

Xh M

SHBA-ja thirrje rivalëve ndërluftues në Sudan t’i japin fund “konfliktit brutal”

Xh M

Azerbajxhani dërgon ndihma për armenët në Karabak

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!