Agjencia Zhurnal.mk.

NATO në gatishmëri: Shfaqet nëndetësja bërthamore ruse, një kokë atomike 2 megaton

Nëndetësja ruse me energji bërthamore K-329 Belgorod po lëviz në detet e Arktikut dhe ekziston dyshimi se misioni i saj është të testojë raketën siluruese Poseidon, e aftë të dërgojë materiale bërthamore dhjetë mijë km larg.

 

Kështu thuhet në një raport të NATO-s, të cituar nga “Repubblica”, sipas të cilit Aleanca Atlantike është në gatishmëri dhe monitoron çdo lëshim të mundshëm të silurëve nga nëndetësja.

184 metra e gjatë dhe 15 metra e gjerë, Belgorod mund të lundrojë nën ujë me rreth gjashtëdhjetë kilometra në orë dhe me një autonomi praktikisht të pakufizuar.

Besohet se mund të qëndrojë 120 ditë pa u kthyer në sipërfaqe.

Ditët e fundit është përmendur në analizat për sabotimin e mundshëm të Nord Stream, por nuk ka asnjë provë në lidhje me këtë. Gazeta shton se dyshimi i NATO-s, i transmetuar në komandat aleate, është se nëndetësja do të testojë Poseidonin në zonën e Detit Kara.

Me emrin e koduar “Status-6”, një silur 24 metra i gjatë i aftë për të mbajtur një kokë atomike ndoshta dy megaton, raketa silur eshte projektuar për të shpërthyer pranë bregut duke shkaktuar një ‘cunami radioaktiv’.

Related posts

Vidhen 75 GB të dhëna, dyshohet hakerat kanë sulmuar Agjencinë e të Ardhurave italiane

Xh M

Shtetet e Bashkuara regjistrojnë mesatarisht mbi 100,000 raste të reja me Kovid-19 në ditë

Redaksia

Rusia bombardon Kievin dhe shumë qytete të tjera

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More