Agjencia Zhurnal.mk.

NATO ia vazhdon mandatin edhe për një vit Stoltenbergut

NATO ka vendosur që të martën t’ia vazhdojë kontratën edhe për një vit tjetër Sekretarit të Përgjithshëm, Jens Stoltenberg.

Stoltenberg, një ish-kryeministër i Norvegjisë, ka qenë udhëheqës i aleancës transatlantike të sigurisë që nga viti 2014 dhe mandati i tij është zgjatur tashmë tre herë më parë.

Ky vendim do të thotë vazhdimësi e drejtimit të të NATO-s pasi 31 anëtarët e saj përballen me sfidën e mbështetjes së Ukrainës në zmbrapsjen e pushtimit të Moskës duke shmangur një konflikt të drejtpërdrejtë midis NATO-s dhe forcave ruse.

Related posts

Franca “ngriu” asete inekzistente të shefit të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar

Xh M

Nepali i kërkon Rusisë të mos dërgojë luftëtarët e saj Gurka në konfliktin në Ukrainë

Xh M

Publikohet maskoti zyrtar i Galasë së Festës së Pranverës të CMG-së të Vitit të Dragoit

Xh M