Agjencia Zhurnal.mk.

NATO nuk ka plane të dërgojë trupa në Ukrainë, thotë Stoltenberg

NATO nuk ka trupa brenda Ukrainës dhe nuk ka plane të dërgojë trupa në vend, tha Sekretari i Përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg, në një konferencë shtypi mbi pushtimin rus të Ukrainës.“Nuk ka trupa luftarake të NATO-s, nuk ka fare trupa të NATO-s brenda Ukrainës.

 

Ne e kemi bërë të qartë se nuk kemi asnjë plan dhe synim për të vendosur trupa të NATO-s në Ukrainë,” tha ai.

“Ajo që kemi bërë të qartë është se tashmë jemi rritur dhe po rrisim praninë e trupave të NATO-s në pjesën lindore të aleancës në territorin e NATO-s.

Ukraina është një partner i aleancës perëndimore të mbrojtjes, por jo një anëtar i NATO-s.

Related posts

Ura 64 milionë euroshe që do të lidhë shtetet baltike

Xh M

Forcat ruse hyjnë në territorin e fabrikës së çelikut Azovstal

Xh M

SHBA-ja regjistroi numrin më të madh të rasteve të reja në 6 muaj e fundit

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More