Agjencia Zhurnal.mk.

NASA shpërndanë imazhe nga liqeni i Ohrit dhe Prespës, kategorizohen si më të vjetër në Europë

Ohër, 17 Shtator – Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës NASA ka shpërndarë sot një foto të liqenit të Ohrit dhe Liqenit të Prespës në profilin e saj në Facebook, të cilët thuhet se janë në mesin e liqeneve më të vjetër në Evropë.

 

“Liqeni i Ohrit dhe Liqeni i Prespës, dy nga liqenet më të vjetër në Evropë, ndodhen në një zonë malore përgjatë kufijve të Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë dhe Greqisë.

Liqenet ekzistojnë për të paktën 1 milion vjet, ndodhta edhe më gjatë.

Imazhi Operacional Tokësor-2 (OLI-2) i Landsat 9 kapi këtë imazh me ngjyra natyrale të liqeneve më 19 gusht 2022.

Ohri është më i madhi dhe më i thelli nga të dy, me një thellësi mesatare prej 155 metrash. Prespa ka një thellësi mesatare prej 14 metrash”, shkruan NASA.

Lake Ohrid and Lake Prespa, two of Europe’s oldest lakes, lie in a mountainous area along the borders of North…

Posted by NASA Earth on Saturday, September 17, 2022

Related posts

Analizë/ Çfarë fshihet pas veprimit të KSHZ-së? Me fleta të pavulosura mund të manipulohet lehtë

N E

Në Bullgari bisedime në nivel ekspertësh për paketën e çështjeve politike

Z.H

Siljanovska Davkova: Të jesh anëtar i Besës dhe të shkelësh Besën e dhënë, diçka e pa imagjinueshme

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More