Agjencia Zhurnal.mk.

Napoli – Milan: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim i derbit të javës në Serie A

Napoli dhe Milani janë gati për ndeshjen derbi të vlefshme për javën e 28-të të Serie A.

Dy ekipet e kreut të tabelës luajnë sot (e diel) mes vete në ndeshjen e cila fitorja i dërgon në pozitën e parë, mbi Interin, i cili është lider aktualisht.

VendiStadio Diego Armando Maradona

Koha20:45

Lajme rreth ekipeve

Napoli

Hirving Lozano është stërvitur me skuadrën këtë javë dhe mund të paraqitet sonte në mbrëmje, ndërsa Stanislav Lobotka është gjithashtu i aftë për të startuar në mesfushë.

Milan

Ismael Bennacer është rikthyer nga pezullimi dhe do të startojë, ndërsa Franck Kessie mund të luajë përsëri në rolin e numri 10-të,  siç bëri kundër Empolit.

Pierre Kalulu do të zëvendësojë kapitenin Alessio Romagnolin, i cili pësoi një dëmtim muskulor në mesjavë.

Fakte

Napoli ka parë mbi tri gola në 11 nga 12 ndeshjet e fundit në shtëpi kundër Milanit në të gjitha garat.

Ka pasur mbi tri  gola të shënuar në 10 nga 11 ndeshjet e fundit të Milanit në udhëtim në Serie A.

Milani ka shënuar të paktën dy gola në 10 nga 11 ndeshjet e fundit në udhëtim në Serie A.

Napoli është i pamposhtur në tetë ndeshjet e fundit në Serie A.

Milani është i pamposhtur në gjashtë ndeshjet e fundit si mysafirë në Serie A.

Milani ka shënuar të paktën dy gola në tri ndeshjet e fundit jashtë fushe kundër Napolit në të gjitha garat.

Analizë

Një gol i vonshëm i fitores nga Fabian Ruiz ndaj Lazios të dielën e kaluar dërgoi Napolin në krye të tabelës së ligës, por tashmë pozita e parë është rimarr nga Interi dhe napolitanët duan ta rikthejnë me një fitore sot.

Napoli do të presë Milanin, i cili vjen pas dy barazimeve zhgënjyese kundër Salernitana dhe Udinese, megjithëse performanca e tyre e fundit kundër Interit kishte disa episode pozitive.

Napoli fitoi ndeshjen e parë 1-0 në rrethana të diskutueshme dhe shikuesit neutralë do të shpresojnë për një lojë më emocionuese mes këtyre skuadrave.

Formacionet e mundshme

NapoliOspina; Di Lorenzo, Rrahmani, Koulibaly, Mario Rui; Lobotka, Fabian Ruiz; Politano, Zielinski, Insigne; Osimhen.

MilanMaignan; Calabria, Kalulu, Tomori, Theo Hernandez; Tonali, Bennacer; Saelemaekers, Kessie, Leao; Giroud.

ParashikimiNapoli 1-1 Milan

Related posts

Perez dhe Ancelotti përplasen për nënshkrimin e Kane – Mbappe gjithashtu një faktor vendimtar

D V

“Kërkoi të jetë titullar në dy ndeshjet”, Giresse ‘godet’ Arbnor Mujën duke zbuluar arsyen e mos ftesës

D V

Zyrtare: Fran Garcia, nënshkrimi i parë i verës i Real Madridit

D V