Agjencia Zhurnal.mk.

Myftinia e Dibrës: Lotët e zisë nuk ndalojnë

Dibër, 23 nëntor – Pas lajmit për tragjedinë, në të cilin ndërruan jetë 46 shtetas të Maqedonisë së Veriut, në mesin e të cilëve katër banorë të Komunës së Dibrës, ngushëllime familjeve të viktimave dhe Muftinisë së Dibrës, prej ku bëjnë të ditur se lotët e zisë nuk ndalen.“Sot u shpërnda një lajm drithërues. U shuan jetë fëmijësh, nxënësish, prindërish dhe çifte bashkëshortorësh.Sot një buzëqeshje e një fëmije më pak, një shok e shoqe klase më pak, sot prindër të sprovuar. O Zot, loti i dhimbjes nuk na pushoi. Ne nuk themi asgjë tjetër pos: “Të Allahut jemi dhe vetëm Atij i kthehemi”, qëndron në shkrimin në faqen zyrtare të myftinisë në Fejsbuk.

 

Shprehet solidaritet me familjet dhe thuhet se vazhdimisht janë në mendjet e familjeve dhe e lusin Zotin që tu japë durimin, ndërsa të lënduarve shërim të shpejtë.

“Lusim Zotin e Gjithmëshirshëm që të plagosurit t’i shërojë, të vdekurit t’i mëshirojë, të afërmve t’ju falë durim për të përballuar këtë sprovë”, qëndron në shkrimin e Myftinisë së Dibrës.

Në mesin e viktimave, siç konfirmuan edhe nga komuna, janë edhe katër banorë të Komunës së Dibrës, Sade Mustafovski (1971) dhe bashkëshortja e tij Zilija Mustafovska (1973) nga Dibra dhe bashkëshortët Enis Ramanovski (1980) dhe Almira Ramanovski (1984) nga fshati Kosovrast i Poshtëm.

Ramanovski ishte zëvendëskomandant i Stacionit Policor pranë DPB Dibër ndërsa Mustafovski nëpunës i policisë, kolegët e të cilëve me shkrime prekëse përshëndeten prej tyre. 

Related posts

Në 19 qytete nuk ka raste aktive me koronavirus

D V

Shilegov: Më e mira për Shkupin dhe Aerodromin vazhdon me Smart siti Shkup dhe mbështetje financiare për të rinjtë

D V

Nesër mot me vranësira, me dukuri të izoluar të rreshjeve të rrëmbyeshme të shiut

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More